Aktualności

KGHM PODSUMOWAŁ 6 MIESIĘCY 2023

Jak czytamy w komunikacie spółki pierwsze półrocze tego roku w Grupie KGHM to konsekwentna realizacja zaplanowanych przedsięwzięć biznesowych, zgodnie z założonym najwyższym w historii Capexem. KGHM po 6 miesiącach bieżącego roku zanotował 401 mln zł zysku netto, wobec 4,180 mld zł zysku netto w I półroczu 2022 r. – podała w czwartek (17 sierpnia) miedziowa spółka w raporcie półrocznym.

– Dzięki skutecznemu zarządzaniu skoncentrowanemu na efektywności oraz optymalizacji kosztów osiągamy nasze cele. Pozwala to, mimo trudnego otoczenia makroekonomicznego, na utrzymanie mocnej pozycji na światowych rynkach, ale też na podejmowanie odważnych decyzji inwestycyjnych i poszukiwanie nowych kierunków biznesowych, jak budowa nowych szybów i Warzelni Soli w Zagłębiu Miedziowym. Dzięki różnorodnym działaniom w obszarze wydobycia, KGHM zapewnia bezpieczeństwo surowcowe kraju oraz jest filarem gospodarczym Polski – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Prezes KGHM podkreśla, że na korzyść miedziowego giganta wpływają działania długoterminowe skoncentrowane na rozwoju Grupy Kapitałowej i jej przeprowadzenie przez turbulencje na światowych rynkach gospodarczych.

Produkcja górnicza miedzi w koncentracie w KGHM Polska Miedź S.A. wyniosła 202,3 tys. ton i była wyższa o blisko 2 proc. w stosunku do wyniku za pierwsze półrocze 2022 roku (198,9 tys. ton). Produkcja miedzi elektrolitycznej jest na podobnym poziomie, jak w analogicznym okresie 2022 roku: 295,8 tys. ton (I półrocze 2023 r.) w stosunku do 296,3 tys. ton (I półrocze 2022 r.). Produkcja srebra w koncentracie to 677,4 tony, co stanowi najlepszy półroczny wynik miedziowego giganta do porównywalnego okresu od 2004 roku. Natomiast produkcja srebra metalicznego w pierwszym półroczu 2023 roku wyniosła 699 ton (+ 31 ton w odniesieniu do pierwszego półrocza 2022 roku) i była najwyższa w porównywalnym okresie od 2018 roku.

Wyniki finansowe

Przychody w Grupie Kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A. w pierwszym półroczu 2023 roku wyniosły 17 757 mln zł. O ponad 21 proc. wzrosła realizacja CAPEX-u w miedziowej spółce. Na zawirowania cen metali największy wpływ wywarła wojna na Ukrainie. KGHM, pomimo dynamicznej sytuacji na rynku surowców energetycznych, posiada pełną zdolność do utrzymania ciągłości procesów produkcyjnych i technologicznych.