Aktualności

JEDNOAKTÓWKA NA 150 LECIE HUTY BATORY

9 września br. Muzeum Hutnictwa w Chorzowie zaplanowało wydarzenie „150 lat w koronie. Jubileusz Huty Batory”. Program uroczystości obejmuje niemal siedemdziesiąt eventów o charakterze artystycznym, naukowym, społecznym i edukacyjnym. Podczas świętowania Teatr Reduta Śląska przeczyta premierowo  jednoaktówkę po śląsku napisaną przez Bożenę Donnerstag – „Info na Batorym. Jak Florek zostoł hutnikiem”.

Jak mówi autorka: Zaproponowanie napisania sztuki przez Muzeum Hutnictwa w Chorzowie było dla mnie ogromnym wyróżnieniem. To wyzwanie naprawdę trudne, ale jednocześnie sprawiło mi wiele radości. Mam też nadzieję, że perypetie świętych i chłopca z Hajduk, Florka, przedstawione w jednoaktówce, wprowadzą czytelników w atmosferę radości i przyniosą dawnym hutnikom wspomnienia związane z pracą w hucie.

Bożena Donnerstag urodziła się i mieszka w Chorzowie. Jest absolwentką Uniwersytetu Śląskiego wydziału artystyczno-pedagogicznego w Cieszynie. Obecnie pełni funkcję kierowniczki Działu Etnologii Miasta – Oddziału Muzeum Historii Katowic na Nikiszowcu. Od 2016 roku aktywnie uczestniczy w konkursie „Jednoaktówka po śląsku”, gdzie zdobyła 3 wyróżnienia i 3 pierwsze nagrody. Jest także wielokrotną laureatką Ogólnopolskiego Turnieju Jednego Wiersza organizowanego w Katowicach. Tocząca się przez trzy pokolenia historia związana z hutnictwem stanowi nieodłączną część życia autorki. Chociaż nie wywodzi się bezpośrednio z Huty Kościuszko czy Batory, to jej korzenie sięgają Huty Florian w Świętochłowicach. W jej rodzinie górnicy jak i hutnicy stanowili większość. To właśnie dlatego artystka skierowała swoją twórczość ku sztuce, w której upamiętniła patronów „śląskiego Olimpu” – św. Barbarę i św. Floriana.

Projekt „Tradycje hutnicze: ochrona i popularyzacja” obejmujący obchody „150 lat w koronie. Jubileusz Huty Batory” jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszy Promocji Kultury.