Aktualności

WIĘKSZA SPRZEDAŻ MNIEJSZY ZYSK

Commercial Metals Company, właściciel zawierciańskiej huty opublikowało wyniki produkcyjno-finansowe za pierwszy kwartał roku fiskalnego 2023, który zakończył się 30 listopada 2022 roku.

W omawianym okresie huta CMC Poland zwiększyła o 29,6 proc. dostawy swoich wyrobów do 473 tys ton. I jak podkreślają władze amerykańskiego koncernu był to drugi z „najlepszych kwartałów” polskiego oddziału, co jest pokłosiem uruchomienia w lipcu 2021 roku trzeciej linii walcowniczej. Dostawy prętów zbrojeniowych niemal się podwoiła osiągając poziom 204 tys. ton.  

Wraz ze wzrostem sprzedaży spadła średnia cena wyrobów, co przełożyło się na zysk  spółki. Do tego doszedł wzrost kosztów wytwarzania. Pomimo wzrostu o 23,3 proc. przychodów do poziomu ponad 406 mln dolarów zawierciańska huta wypracowała niższy  zysk EBITDA o 19 proc. aniżeli rok wcześniej. Wyniósł on 64,5 mln dolarów.

Jak czytamy w komunikacie CMC „spadek podyktowany był nieznacznie niższą marżą na kosztach złomu, wyższymi kosztami energii, otrzymaniem w bieżącym roku rekompensaty z tytułu emisji CO2 w wysokości 9,5 mln dolarów porównaniu do 15,5 mln w tym samym okresie roku poprzedniego oraz osłabieniem złotego w stosunku do dolara amerykańskiego”.