Aktualności

ROK DZIAŁALNOŚCI MUZEUM HUTNICTWA W CHORZOWIE

 19 listopada Muzeum Hutnictwa w Chorzowie świętować będzie pierwszy rok swojego funkcjonowania. Z okazji urodzin przygotowano blisko 60 wydarzeń.

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie udostępniono zwiedzającym pod koniec listopada ubiegłego roku. Od tego czasu odwiedziło je już niemal 30 tysięcy osób. Nagrodzone zostało szeregiem nagród i wyróżnień. Doceniono je zarówno za prace budowlane adaptujące ponad stuletnią hutniczą elektrownię na potrzeby muzeum, jak i za wystawę stałą „Królestwo Żelaza”. Teraz przyszedł czas na świętowanie.

Roczek świętuje się szczególnie bo nie są to zwykłe urodziny, choć i każde kolejne ma się przecież tylko raz. To czas, w którym wiele osób – rodziców, cioć, wujków, sąsiadów, przyjaciół i znajomych cieszy się z przyjścia na świat nowego członka rodziny. To pierwsze spojrzenia, pierwsze uśmiechy, pierwsze spotkania i radość, że malec zdrowo się chowie. Roczek Muzeum Hutnictwa to nic przy 220-leciu huty, której spadkobiercą jesteśmy. Ale to czas wyjątkowy. Zapraszamy zatem hutniczą rodzinę, przyjaciół, sąsiadów, znajomych i nieznajomych do wspólnego zdmuchnięcia pierwszej świeczki na naszym urodzinowym torcie oraz wspólnej zabawy. Muzeum to przecież wspólnota. Cieszymy się, że tworzymy ją razem– mówi Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.

Świętując ROCZEK KRÓLESTWA ŻELAZA Muzeum przygotowało blisko 60 różnych wydarzeń. Odbywać będą się między g. 12.00 a 19.30. W ten wyjątkowy dzień zobaczymy wystawę stałą w odświętnej odsłonie. Z użyciem specjalnych reflektorów i efektów świetlnych w „Królestwie Żelaza” nastąpi prawdziwa eksplozja blasku. Z okazji urodzin Muzeum otworzy dla zwiedzających swoje magazyny, by pokazać nieznane, nigdy nieprezentowane zbiory. Będzie urodzinowy tort i tradycyjne „Sto lat!” w wykonaniu koncertującej orkiestry dętej. Prawdziwy iluzjonista pokaże „Czary mary na hucie”, Ślōnsko Bajarka opowie co „(C)hop robi w hucie!”, a najmłodsi będą mieli okazję uczestniczyć w spektaklu o Utopcu. Przewidziano też szereg warsztatów – laboratoryjnych, graficznych, szycia maskotek, tworzenia pop-upowych kartek, zdobienia porcelany. Będą też naukowe pokazy pirotechniczne dla małych i dużych.

W programie imprezy znalazły się również sprawdzone już hity jak „Przetopek na tropie ognia!”, czyli zwiedzanie wystawy stałej „Królestwo Żelaza” z animatorem – szczególnie polecane dla rodzin z dziećmi –  lub zwiedzanie z udziałem przewodników bądź kuratorów. Bilet na zwiedzanie wystaw Muzeum w tym dniu w wyjątkowej cenie 5 zł /os.

I tym razem możliwa będzie także wizyta w czynnej kuźni sąsiadującej z Muzeum, czyli „BYZUCH NA MINECu” (ilość miejsc ograniczona).