WIĘCEJ AMERYKAŃSKIEGO GAZU DLA EUROPY

Po raz pierwszy w historii na europejskim rynku w styczniu br. będzie więcej gazu z USA niż z rosyjskiego Gazpromu. Import skroplonego gazu ziemnego do UE bije rekordy, kompensując gwałtowny spadek dostaw Gazpromu, który rozpoczął się jesienią. W pierwszych dniach stycznia 2022 r. kraje Europy Zachodniej zakupiły LNG w ilości 250 mln metrów sześciennych dziennie donosi Bloomberg.

Zobacz obraz źródłowy

Większość skroplonego gazu pochodziła ze Stanów Zjednoczonych, skąd w połowie grudnia w rejs przez Atlantyk do Europy wyruszyło blisko 30 gazowców LNG. Dostarczyły one do portów europejskich najwięcej gazu od grudnia 2019 r., ratując tym samym Unię Europejską przed kryzysem energetycznym.

Dostawy gazu ze Stanów Zjednoczonych do Unii od początku roku są 5 razy większe aniżeli te z Gazpromu. Według słowackiego operatora Eustream średni dzienny wolumen dostaw z Rosji w dniach 1-9 stycznia spadł do 54 mln m3, czyli o połowę w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Od końca grudnia ubr. nie tłoczy się również gazu poprzez gazociąg Jamal-Europa. Gazprom mimo zapewnieniom nie uzupełnił również zapasów we własnych europejskich magazynach w Niemczech i Austrii, w których na początku 2022 r. gazu było mniej niż pod koniec sezonów grzewczych trzech z ostatnich pięciu lat.