Aktualności

RUSAL W OBWODZIE KALININGRADZKIM

Jeden z największych producentów aluminium w świecie rosyjska spółka Rusal przenosi swoją siedzibę z Jersey do specjalnego regionu administracyjnego w Obwodzie Kaliningradzkim. Nowa siedziba będzie zarejestrowana na Wyspie Październikowej. Specjalna strefa ekonomiczna została powołana decyzją władz rosyjskich w 2018 roku.

Oficjalnym powodem zmiany siedziby spółki jest chęć wspomożenia lokalnej gospodarki i zostawianie większej części podatków w Rosji. Nieoficjalnie takiej zmiany zażyczyły sobie rosyjskie władze. Kreml pod rządami prezydenta Władimira Putina zachęcał firmy, działające w Rosji, aby swoje siedziby miały na miejscu. Dzięki temu władze mogą lepiej kontrolować je. W tle jest również sprawa zatrudnionego przez Olega Deripaskę – założyciela koncernu Rusal, byłego szefa sztabu wyborczego prezydenta Donalda Trumpa, który został skazany między innymi za nielegalne lobbowanie na rzecz obcego państwa, a także przestępstwa podatkowe. Do tego dochodzą sankcje amerykańskie nałożone na Olega Deripaskę za ingerencje w wybory prezydencie w 2016 roku.


Zdaniem ekspertów, poza kwestiami podatkowymi zmiana siedziby Rusala niewiele zmienia. Firma nadal będzie się produkowała około 2 mln ton aluminium rocznie, zatrudniając około 64 tys. osób. Udział rosyjskiej spółki w światowej produkcji aluminium wynosi około 3-4 proc..
Specjalne regiony administracyjne mają na celu przyspieszenie rozwoju społeczno-gospodarczego znajdujących się wokół nich miejscowości i obszarów. Z założenia mają to być także lokalizacje prestiżowe.