Aktualności

WSTRZYMAĆ OPŁATĘ MOCOWĄ!

Zarządy najbardziej energochłonnych firm w Polsce, w tym hut, cementowni i zakładów papierniczych zwróciły się premiera Mateusza Morawieckiego o zawieszenia poboru opłaty mocowej do końca 2021 r. i wypracowanie nowych rozwiązań, które zmniejszą te obciążenia.

Według szacunków spółki energochłonne rocznie będą musiały przeznaczyć na opłaty ponad 1 mld złotych. W tak trudnym czasie może to doprowadzić nawet do bankructw niektórych z nich – piszą sygnatariusze.

Pod listem do premiera podpisali się m.in. przedstawiciele ArcelorMittal Poland, CMC Poland, Celsa Huta Ostrowiec, a także szefowie Ciechu, Impexmetalu, Stalproduktu, Alchemii, Cognoru, Górażdże Cement, Cementownia Warta, Cement Ożarów, Air Liquide Polska, Air Products, Linde Gaz Polska, International Paper-Kwidzyn, Kronospan Polska, PCC Rokita oraz Zakłady Górniczo-Hutnicze Bolesław.

Wnioskują oni o wstrzymanie poboru opłaty mocowej na okres przejściowy (do końca 2021 r.), by w tym czasie wypracować rozwiązania alternatywne, dzięki którym firmy te płaciłyby nie więcej niż zakładano trzy lata temu, projektując ulgę dla tych podmiotów. W przeciwnym wypadku – jak alarmują firmy energochłonne – nawet najsilniejsze spółki z branży będą zmuszone ograniczać produkcję, zaś dla słabszych realna staje się wizja bankructwa.


Przemysł energochłonny w Polsce wraz z podwykonawcami i kooperantami zatrudnia około 1,3 mln osób. Opłatę mocową wprowadziła przyjęta w 2017 r. Ustawa o rynku mocy. Ma to być dodatkowe wynagrodzenie dla źródeł wytwórczych za to, że przez określony w kontrakcie czas będą dysponować odpowiednią mocą, czyli będą mogły dostarczyć potrzebną energię. Dzięki tym opłatom, płaconym przez wszystkich konsumentów prądu, producenci energii mają zyskać środki na niezbędne inwestycje w nowe moce wytwórcze. Opłaty mają być pobierane od jesieni bieżącego roku.