ARCELORMITTAL WYPOWIEDZIAŁ ZAKŁADOWY UKŁAD ZBIOROWY PRACY

29 maja zarząd ArcelorMittal Poland poinformował związki zawodowe o wypowiedzeniu obowiązującego w koncernie od 10 lat Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy. Związkowcy zapowiadają obronę uprawnień pracowniczych i nie wykluczają protestów.

Obecny układ ma jeszcze obowiązywać przez najbliższe 12 miesięcy i w tym czasie zarząd chce wypracować ze stroną społeczną nowy dokument, który ma odpowiadać „bieżącym oczekiwaniom wszystkich pracowników, zarówno tym z długim, jak i krótkim stażem pracy”.

W związku z decyzją zarządu, związkowcy z krakowskiej huty ArcelorMittal rozważają protest. Już wywiesili na budynkach plakaty i banery informacyjne. Związki zawodowe mają spotkać się w tej sprawie w przyszłym tygodniu. Wtedy zapadnie decyzja o ewentualnym proteście.

– To zagranie poniżej pasa ze strony zarządu. Układ, który jeszcze mamy, był układem dobrym. Można było go poprawiać. Są rzeczy, które mogły być poprawione. Nie może być jednak to w takiej formie – mówi Krzysztof Wójcik, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników ArcellorMittal Poland

Szef Solidarności ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej Jerzy Goiński, w komunikacie śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” powiedział: Jesteśmy zdeterminowani, żeby bronić uprawnień, których pracodawca chce pozbawić pracowników. Decyzje w sprawie dalszych działań podejmiemy w najbliższych dniach wspólnie z pozostałymi związkami zawodowymi. Nie wykluczamy rozpoczęcia akcji protestacyjnych.