Aktualności

ZAGŁOSUJ NA FLORIANA

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie to nie tylko duże wydarzenia, przyciągające liczną publiczność, ale także ochrona i popularyzacja hutniczego dziedzictwa, zarówno tego materialnego, jak i niematerialnego. W tym roku zespół muzeum bierze udział w II etapie konkursu „Mocarze Sztuki”, dzięki któremu rzeźba św. Floriana z XVII wieku może zostać poddana pracom konserwatorskim.

– Nasze starania o wpis obchodów Dnia Hutnika na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego nabierają rozpędu. W tym roku dokumentaliści wyruszyli w teren, aby zarchiwizować metalurgiczne tradycje i zwyczaje żywe na terenie Śląska i Małopolski. Organizatorzy i uczestnicy Dni Hutnika będą dla nas ważnym partnerem w procesie dokonania wpisu. I chyba św. Florian wsparł już te nasze wysiłki, bo oto na horyzoncie pojawiła się szansa na 20.000 złotych z przeznaczeniem na nowe życie jednej z zabytkowych rzeźb “Florka” z naszych zbiorów – mówi Adam Kowalski, dyrektor Muzeum.

Na początku roku Muzeum Hutnictwa w Chorzowie zgłosiło rzeźbę św. Floriana – datowaną na XVII w. – do konkursu organizowanego w ramach ogólnopolskiej kampanii Mocarze Sztuki Fundacji Most the Most. Spośród 79 zgłoszonych obiektów Komisja Konkursowa wyłoniła 10 zabytków, które zakwalifikowały się do kolejnego etapu. W gronie finalistów na pierwszym miejscu znalazła się rzeźba zgłoszona przez Muzeum Hutnictwa. Teraz czas na II etap głosowania. Maksymalnie 5 muzealiów z wybranej do finału dziesiątki otrzyma od Fundacji dofinansowanie na przeprowadzenie prac konserwatorskich w wysokości do 20 tysięcy złotych. Decydować będzie największa liczbą głosów internautów,

Jak zagłosować? Chcąc zwiększyć szansę na drugie życie Floriana należy zagłosować wypełniając ankietę na podstronie Fundacji:
https://mostthemost.pl/aktualnosci/ i-etap-kampanii-mocarze-sztuki-2/.
Całość zajmie około 3 minut, a głos można oddać na maksymalnie 5 zabytków z 10 finałowych. Konkurs trwa do 11 czerwca.
Zagłosuj każdy głos się liczy!