LIBERTY INWESTUJE W ZIELONE TECHNOLOGIE

8 lipca Liberty Ostrawa podpisało kontrakt z Danieli, wiodącym światowym producentem urządzeń i maszyn, na dostawę dwóch najnowocześniejszych hybrydowych elektrycznych pieców łukowych w ramach czeskiego planu transformacji GREENSTEEL. Inwestycja o wartości 350 milionów euro jest ogromnym krokiem naprzód w celu osiągnięcia neutralności węglowej do 2030 roku.

Nowe piece, pierwsze tego typu w Europie, będą miały łączną moc 3,5 mln ton rocznie i zmniejszą całkowitą emisję CO2 ostrawskiej huty o ponad 80 proc. do 2027 roku. W dwóch 200-tonowych piecach zastosowano innowacyjną i opatentowaną przez  spółkę Danieli technologię QONE power electronics do kontroli prądu i napięcia łuku w celu bardziej efektywnego i stabilnego dostarczania energii. Pozwoli to piecom na większą elastyczność w doborze wsadu, począwszy od dużych ilości gorącego metalu i bezpośrednio zredukowanego żelaza (DRI/HBI), aż do 100 proc. złomu w drugiej fazie projektu.

Sanjeev Gupta, prezes wykonawczy Liberty Steel Group powiedział: Umowa, którą dziś podpisaliśmy, jest historycznym kamieniem milowym dla ostrawskiej huty i ogromnym krokiem naprzód w kierunku naszych planów GREENSTEEL i neutralności węglowej tu w Ostrawie i w całej Europie. Jest to największa inwestycja w Ostrawie od pokolenia i początek poważnej transformacji w całej Europie, kiedy to odchodzimy od starszych, zanieczyszczających środowisko metod produkcji na rzecz najnowszych technologii produkcji o niższej zawartości węgla.  Dzięki temu staniemy się nie tylko czystszym i bardziej zrównoważonym producentem, ale także bardziej elastycznym i dynamicznym graczem na rynku.  Inwestycja pokazuje nasze długoterminowe zaangażowanie na rzecz pracowników w Ostrawie, lokalnej społeczności i przyszłych pokoleń, które będą pracować w nowoczesnej, czystej hucie.  Chciałbym podziękować zespołowi Liberty Ostrava za całą pracę, jaka została włożona w przygotowanie tej ogromnej inwestycji.

W ten sposób zakład zmniejszy swoją zależność od importowanego węgla i rudy żelaza oraz zapewni jeszcze większą elastyczność produkcji. Oczekuje się, że nowe piece zostaną uruchomione w 2025 roku, a w 2027 roku będą w stanie wytapiać 100 proc. złomu po planowanej instalacji linii elektrycznej 400kV w ostrawskiej hucie.