Aktualności

DŁUGA LISTA NIEPRAWIDŁOWOŚCI W ODLEWNI ZAWIERCIE

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska poinformował, że przygotowuje zawiadomienie do prokuratury w celu zbadania działalności Odlewni Zawiercie. Jest to pokłosie kontroli jaką przeprowadzili inspektorzy po interwencji mieszkańców miasta, którzy powołali stowarzyszenie „Stop Odlewni”.

Odlewnia żeliwa zawiercie - artykuły | Zawiercie Nasze Miasto
Rdzawy pył zmorą mieszkańców Zawiercia.

W trakcie kontroli inspektorzy WIOŚ kilkakrotnie przeprowadzali wizje instalacji eksploatowanych przez odlewnię, przeprowadzali rozmowy z pracownikami, a także analizowali dokumenty dostarczone przez władze spółki. Lista wykazanych w ramach kontroli nieprawidłowości jest bardzo długa. Wśród nich m.in.: niedotrzymanie warunków posiadanego pozwolenia zintegrowanego w zakresie sposobu odprowadzania zanieczyszczeń, nieutrzymywanie w należytym stanie urządzeń ochrony powietrza, przekroczenie czasu magazynowania odpadu kwasu siarkowego i siarkawego ect.

Zakład z tego tytułu może ponieść poważne kary pieniężne, a WIOŚ przygotowuje zawiadomienie do prokuratury. Mieszkańców niepokoi rdzawy pył który unosi się nad odlewnią i w mieście. Pokrywa on ulice, domy, samochody i okolicę zakładu.