KGHM PODPISZE UMOWĘ NA MAŁE REAKTORY JĄDROWE

W poniedziałek (14 lutego – red.) zaczynam wizytę w USA. Ze względu na pewne ograniczenia nie mogę jeszcze mówić o szczegółach, ale nie jest żadną tajemnicą, że małe reaktory atomowe będą jednym z tematów. Ale nie tylko. W rozmowach poruszać będziemy również inne kwestie związane ze współpraca gospodarczą” – powiedział wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin

Wicepremier dodał, że: KGHM i amerykańskie NuScale Power mają podpisać ważne porozumienie. W ramach współpracy planowane jest opracowanie i wybudowanie 4 małych modułowych reaktorów nuklearnych SMR o mocy zainstalowanej ok. 1GW. To potencjalnie największa tego typu inwestycja na świecie.

Przedstawiciele KGHM oraz NuScale Power mają ogłosić na konferencji 14 listopada po godzinie 18 czasu polskiego przyjęcie wspólnego zobowiązania do rozwoju technologii SMR w Polsce. Chodzi o zapewnienie zeroemisyjnych źródeł energii w zakładach KGHM zgodnie z jego polityką klimatyczną. Amerykanie mają zgodnie z zapowiedziami zapewnić Polskiej Miedzi technologię modułowej elektrowni jądrowej z reaktorem lekkowodnym, która miałaby być dostępna na przełomie 2029 i 2030 roku.