Aktualności

USA ZNOSZĄ CŁA NA STAL I ALUMINIUM

Stany Zjednoczone i Unia Europejska osiągnęły porozumienie w sprawie wprowadzonych przez administrację Donalda Trumpa ceł sekcji 232 na stal i aluminium.  Mają być one zastąpione kontyngentem taryfowym.

Cła importowe w wysokości 25 proc. na stal i 10 proc. na aluminium zostały wprowadzone w marcu 2018 roku. Wówczas prezydent USA Donald Trump uzasadniał wprowadzenie ceł bezpieczeństwem narodowym.

Oprócz przejścia na kontyngent taryfowy, obie strony zgodziły się rozszerzyć koordynację obejmującą zarówno środki ochrony handlu, jak i kwestie celne, a także regularnie spotykać się w celu konsultacji i opracowania dodatkowych działań w celu rozwiązania problemu nierynkowych nadwyżek zdolności produkcyjnych w tych sektorach, zgodnie ze wspólnym oświadczeniem.

W wyniku porozumienia Unia Europejska zawiesi dodatkowe cła nałożone na towary z USA i zgodziła się zawiesić spory, które wszczęły przeciwko sobie w związku z amerykańskimi cłami z sekcji 232 z WTO. W zamian za zniesienie ceł UE zapewni na swoim rynku warunki rynkowe, w tym poprzez zastosowanie zabezpieczeń i innych odpowiednich środków, zgodnie z podpisanym oświadczeniem.