Aktualności

PRZYGOTOWUJEMY SIE DO REFERENDUM STRAJKOWEGO

26 sierpnia 2021 r. Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Organizacja Międzyzakładowa Pracowników FCA Poland i Spółek w Bielsku-Białej  zorganizował przed zakładem TI Poland w Wapienicy/k Bielska-Białej konferencję prasową, z udziałem poseł na Sejm RP Darii Gosek-Popiołek (Partia „Razem”), podczas której omówiona została trudna sytuacja pracowników spółki.

Związek zawodowy, którym kieruje przewodniczący Krzysztof Laszczak rozpoczął swą działalność statutową w TI Poland w lipcu ubiegłego roku i od samego początku napotyka problemy ze strony pracodawcy. Prowadzone rozmowy płacowe zakończyły się fiaskiem. Obecnie strona społeczna przygotowuje się do referendum strajkowego. 

Przewodniczący Krzysztof Laszczak podczas konferencji stwierdził, że dyrekcja TI Poland pomimo wielu prób mediacji stoi przy swoim stanowisku i twierdzi, że płace w zakładzie są o ponad 6 proc. wyższe od średniej rynkowej.

– To co mówi dyrektor zakładu nie jest prawdą. Średnia płaca w sektorze przedsiębiorstw to 5.800 złotych, a w TI Poland 5.300 zł. To o 9 proc. poniżej średniej. Mediacje zakończyły się fiaskiem i wystąpiliśmy do pracodawcy o udostepnienie list pracowników z wyszczególnienie na poszczególne zakłady w celu przeprowadzenia referendum strajkowego. Na obecną chwilę wyczerpaliśmy wszystkie ścieżki prawne, spisaliśmy protokół rozbieżności zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Przygotowujemy się do referendum i ewentualnego strajku. Poprosiliśmy o pomoc panią poseł, bo w pewnych kwestiach mamy związane ręce. Kilka dni temu dyrekcja wystosowała list do pracowników, w których czytamy, że wykonanie planu produkcyjnego jest o 4 proc. wyższe aniżeli zakładano, że jakość jest coraz lepsza i zmniejsza się ilość wybrakowanych wyrobów. Dlatego pytamy jeżeli jest tak dobrze to dlaczego mówi się nam, że jest tak źle. Że firmy nie stać na podwyżki.  Mamy nadzieje, że pracodawca zacznie w końcu nas poważnie traktować. Czekamy na przekazanie list pracowników, by każdy mógł się wypowiedzieć w kwestii ewentualnego strajku.  – powiedział przewodniczący.

TI Poland to firma zajmująca się produkcją dla sektora automotive specjalizując się w pompach i modułach paliwowych. Wśród klientów spółki są największe światowe koncerny samochodowe, jak Grupa VW, BMW, Toyota, Mercedes, etc. Zakłady TI Poland znajdują się w 5 lokalizacjach: Wapiennicy, Bielsku Białej, Wieprzu, Wyszkowie i Jasiniu k/ Poznania.