Aktualności

WZROST ŚWIATOWEJ PRODUKCJI STALI

Jak podaje WorldSteel Association światowa produkcja stali surowej w styczniu 2021 roku wyniosła 162,9 mln ton, co oznacza wzrost o 4,8 proc. w porównaniu ze styczniem 2020 r. Wzrost ten podyktowany jest przede wszystkim wynikiem produkcji w Chinach, gdzie wyniosła ona 90 mln ton (wzrost o 6,8 proc.) Drugi co do wielkości światowy producent, Indie wyprodukowały 10 mln ton, co oznacza wzrost o 7,6 proc. Natomiast unijni producenci odnotowali spadek 0,4 proc.

Najwyższym wzrostem produkcji może poszczycić się Turcja, gdzie w styczniu 2021 roku wyprodukowano 3,4 mln ton stali surowej, czyli o 12,7 proc. więcej aniżeli w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Japonia z produkcją 7,9 mln ton i niemal 4 proc. spadkiem uplasowała się na trzecim miejscu za Chinami i Indiami. Na kolejnych miejscach znalazły się Stany Zjednoczone z produkcją 6,9 mln ton (spadek o 9,9 proc), Rosja, która wyprodukowała 6,7 mln ton, zwiększając produkcję o 6,5 proc. i Korea Południowa z produkcją 6 mln ton (wzrost o 4,9 proc.).

Największy europejski producent stali, Niemcy w rankingu World Steel Association zajęły 8 pozycję z produkcją 3,3 mln ton i 6 proc. wzrostem. Pomimo dobrego początku roku dla światowych producentów w Unii Europejskiej odnotowano nie-wielki 0,4 proc. spadek produkcji (12,2 mln ton). Patrząc na wyniki roku 2020 i pierwszy miesiąc roku bieżącego pytanie czy Unia Europejska potrafi skutecznie zabezpieczyć swój rynek i konkurować ze stalą z krajów nie objętych np. opłatami emisyjnymi pozostaje nadal aktualne.

Zdaniem Axela Eggerta dyrektora generalnego Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Stali – Eurofer: Unia Europejska powinna potraktować obecny kryzys jako okazję do wykorzystania funduszu naprawczego w celu wparcia przemysłu stalowego w realizacji jego ambicji wytwarzania zielonej stali.

Europa chce wyjść z  kryzysu w bardziej ekologiczny i zrównoważony sposób. Europejski przemysł stalowy jest  gotowy na nowe technologie i zrewolucjonizowanie produkcji stali. Potrzebuje jedynie wsparcia ze strony Unii – uważa dyrektor EUROFERu.