Aktualności

EUROFER WZYWA CHINY DO POWROTU DO STOŁU ROZMÓW!

Europejskie Stowarzyszenie Producentów Stali – EUROFER wezwało do intensyfikacji prac Światowego Forum ds. Nadwyżki Zdolności Produkcyjnych Stali. Europejscy producenci obawiają się dalszego rozwoju chińskiego przemysłu stalowego w obliczu malejącego popytu, który został spotęgowany przez pandemię koronawirusa.

Jak podkreślają eksperci Stowarzyszenia obecny kryzys spowodował najostrzejszy spadek popytu na stal od czasu światowego kryzysu finansowego. Według ich prognoz tegoroczne zmniejszenie zapotrzebowania może wynieść 6 proc. Dla ratowania firm w Europie wygasza się kolejne wielkie piece, a spadek produkcji od połowu marca wynosi rekordowe 28 proc.
W ciągu ostatnich dziesięciu lat unijny przemysł stalowy zmniejszył już swoje zdolności produkcyjne o ponad 22 mln ton, podczas gdy w tym samym czasie inne regiony świata nadal instalowały nowe, zorientowane na eksport, których po prostu nie potrzebujemy. Zdecydowana większość uczestniczących w Forum krajów zgodziła się na przedłużenie mu mandatu i zwróciła się o wznowienie jego prac. Cieszymy się, że mają one być kontynuowane – powiedział Axel Eggert dyrektor generalny EUROFERu.

Podczas konsultacji z zainteresowanymi stronami na Światowym Forum w dniu 7 lipca br. przedstawiciele światowego przemysłu stalowego wyjaśnili rządom jak COVID-19 wpłynął na sektor stalowy i sformułowali jasne zalecenia w celu zintensyfikowania prac. Jednocześnie wezwali Chiny do powrotu do rozmów o nadprodukcji stali podkreślając, że zarówno gospodarki rozwinięte, jak i rozwijające się z powodu pandemii koronawirusa doświadczają poważnych spadków popytu na stal rzędu od 10 do 11 proc.

Obecny kryzys dotkliwie dotknął rynek UE, który mierzył się z problemami po trudnym roku 2019. W wyniku nagłego załamania się popytu na stal produkcja stali w UE została drastycznie zmniejszona. Od połowy marca jest to około 28 proc.. Jednocześnie tanie oferty na naszych granicach obniżają ceny zagrażając tym samym trwałemu ożywieniu gospodarczemu w Europie – dodał dyrektor Eggert zwracając uwagę, że obecny spadek popytu spotęgował istniejący od lat problem globalnej nadwyżki mocy produkcyjnych, zwłaszcza że niektóre regiony świata nadal ją zwiększają – zwłaszcza Chiny.

Jednocześnie EUROFER wraz z przedstawicielami unijnego przemysłu stalowego wezwali rządy do intensyfikacji bieżących prac Światowego Forum ds. Nadwyżki Zdolności Produkcyjnych Stali podkreślając, że „jego praca staje się ważniejsza niż kiedykolwiek”.

Zdaniem Axela Eggerta przejrzystość w zakresie przeciwdziałania środkom subsydiowania i wsparcia związanego ze zdolnościami produkcyjnymi powinna pozostać głównym tematem polityki Światowego Forum, a Chiny odpowiedzialne za ponad połowę światowej produkcji stali powinny wrócić do stołu rozmów. Po gwałtownych spadkach podczas lockdownu obecne pewne ożywienie jest dość niepewne – dodał.

Światowe Forum ds. Nadwyżki Zdolności Produkcyjnych Stali powstało w grudniu 2016 roku i skupia kraje G20 oraz zainteresowanych członków OECD, którzy wówczas reprezentowali około 90 proc. światowej produkcji stali i mocy produkcyjnych. Chiny, które odpowiedzialne są za ponad połowę globalnej produkcji stali opuściły Światowe Forum pod koniec 2019 roku.