Aktualności

APEL DO PREMIERA – POTRZEBNA PILNA POMOC PAŃSTWA

Przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Metalowców i Hutników w Polsce Mirosław Grzybek w imieniu zrzeszonych w organizacji związków zawodowych wystosował apel do premiera RP Mateusza Morawieckiego ws. sytuacji firm przemysłu motoryzacyjnego, które w dobie pandemii i trudnej sytuacji na rynku samochodowym zwalniają pracowników.

Epidemia koronawirusa wywarła i wywiera ogromny wpływ na obecną rzeczywistość. Funkcjonowanie polskiej gospodarki, przemysłu a w tym sektora branży motoryzacyjnej zostały bardzo ograniczone. 

Mimo, że żadne rozporządzenie formalnie nie zakazało prowadzenia działalności w zakładach przemysłowych, to epidemia koronawirusa w miesiącu marcu i kwietniu skutecznie przerwała łańcuch dostaw, wstrzymując produkcję we wszystkich zakładach motoryzacyjnych w całej Polsce. W miesiącu kwietniu z polskich zakładów karoseryjnych nie zjechał żaden samochód, a w miesiącu marcu spadek produkcji wyniósł blisko 50 proc.

Strach przed zarażeniem koronawirusem, utratą pracy i wynagrodzeniem, spowodował w konsekwencji gwałtowny spadek na rynku zakupu nowych samochodów w Polsce i całej Unii Europejskiej. Do dnia dzisiejszego niektóre zakłady nie uruchomiły produkcji (m.in. Grupa FCA Poland S.A. największy producent samochodów w Polsce) lub pracują na ok. 30 proc. swoich zdolności produkcyjnych.

Większość firm motoryzacyjnych zawarły stosowne Porozumienia w ramach „tarczy” zgodnie z ustawą z dnia 31 marca 2020 roku, a mimo to nie zagwarantowały utrzymania zatrudnienia. Już dziś z poszczególnych firm (m.in. Neapco Europe Sp. z o.o. Praszka) dochodzą informacje, że w związku ze spadkiem zamówień pracodawcy powiadamiają Zakładowe Organizacje Związkowe o zwolnieniach grupowych i indywidulanych.

Mamy świadomość, że w obecnej sytuacji inne gałęzie gospodarki również przeżywają trudne chwile ale ich restart przy kolejnych fazach odmrażania może nastąpi szybciej i sprawniej.

W dobie poprzedniego kryzysu poszczególne kraje europejskie, aby ratować ten przemysł uruchomiły dodatkowe bonusy dla kupujących nowe samochody. Zastosowanie podobnych rozwiązań, jakie są zapowiadane m.in. dla ratowania turystyki, mogą zdecydowanie pomóc motoryzacji dla zachowania aktualnego stanu zatrudnienia.

Eksperci oceniają, że obecny kryzys może być głębszy i dłuższy niż ten z roku 2008, i bez dodatkowej pomocy i impulsu ze strony rządu i administracji państwowej może sobie nie poradzić z odbudowaniem potencjału produkcyjnego. 

Sektor motoryzacyjny w Polsce oferuje ponad 200 tys. dobrych miejsc pracy w bezpośredniej produkcji. Wartość rocznego eksportu to ponad 30 mld euro, co stanowi ok. 14 proc. ogólnego polskiego eksportu towarowego.
Apelujemy zatem do Pana Premiera o podjęcie szybkich i skutecznych działań zapewniających przetrwanie sektora branży motoryzacyjnej a tym samym utrzymania miejsc pracy gwarantujących wielu rodzinom niezbędnych środków do życia.

Liczymy, że pełne wsparcie i zrozumienie sytuacji ze strony Pana Premiera umożliwi szybki powrót do normalności wprowadzając w szeregi pracowników spokój dnia codziennego.