DEKLARACJA HUTNIKÓW REPUBLIKI CZESKIEJ, POLSKI i SŁOWACJI
WSPÓLNA DEKLARACJA
Uczestnicy spotkania, hutnicy czescy, polscy i słowaccy, w Łomnej Dolnej uznali, że pilne i konieczne jest wspólne rozwiązanie europejskiego kryzysu stalowego wszystkimi dostępnymi środkami i jednogłośnie przyjęli Wspólną Deklarację, której główne problemy i postulaty są następujące:
• Przemysł stalowy jest integralną i niezbędną częścią przemysłu UE, jego rozwoju, tworzenia miejsc pracy i musi być zachowany i wspierany jako dziedzictwo historyczne i przemysłowe.
• Należy wdrażać i wspierać przez unijne dotacje działania w zakresie przekwalifikowania pracowników i tworzenia programów edukacyjnych do nauczania i utrzymywania zawodów hutniczych (technicznych) w przyszłości.
• Należy zapewnić równe szanse europejskim producentom stali na rynku globalnym poprzez ograniczenie importu tak zwanej „brudnej“ stali do UE z krajów trzecich, które nie narzucają swoim podmiotom równoważnych norm środowiskowych i społecznych. Można to osiągnąć poprzez wprowadznie tzw. carbon border adjustment czyli mechanizmu wyrównania kosztów emisji CO2 lub podobnego instrumentu. Jest to jedyny sposób, aby w dłuższej perspektywie zapobiec ucieczce przemysłu poza UE, co doprowadziłoby do zwiększenia emisji dwutlenku węgla w skali globalnej.
• Należy zgodnie z prawdą raportować o wpływie przemysłu stalowego na środowisko globalne w porównaniu z innymi sektorami.
• Należy tworzyć uczciwe warunki konkurencji poprzez wzmocnienie instrumentów ochrony rynku i przyspieszenie wstępnego etapu dochodzenia w przeglądach skarg antydumpingowych, aby umożliwić szybkie przyjęcie środków zapobiegawczych, jak ma to już miejsce w Stanach Zjednoczonych.
• Należy wstrzymać zaostrzanie limitów środowiskowych w UE i państwach członkowskich na czas, gdy przemysł przeżywa kryzys, a jednocześnie znaleźć unijne instrumenty wsparcia gospodarczego ułatwiające producentom stali inwestycje środowiskowe.
• Należy wdrożyć środki gwarantujące opłacalną ekonomicznie politykę energetyczną na poziomie UE i państw członkowskich pod względem cen, inwestycji, uprawnień do emisji itp.
• UE musi utrzymać konkurencyjność swojej bazy przemysłowej i zapewnić równe szanse dla swoich energochłonnych gałęzi przemysłu stojących w obliczu międzynarodowej konkurencji ze strony krajów trzecich bez podobnych ograniczeń i zobowiązań w zakresie polityki klimatycznej i środowiskowej.
• Należy poprzeć propozycję Przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen dotyczącą wdrożenia środków dostosowawczych w odniesieniu do emisji CO2 na granicach UE w przypadku importu wyrobów o innym śladzie węglowym w porównaniu z produktami europejskimi (carbon border adjustment).
• Należy zrekompensować pośrednie koszty EU ETS przenoszone na producentów stali poprzez ceny energii elektrycznej w możliwie największym stopniu, w pełni zgodnym z prawem UE.
• Należy utrzymać wydobycie węgla kamiennego i kontynuować je tak długo, jak jest to ekonomicznie i technologicznie wykonalne w celu zaopatrzenia krajowych hut stali.
• Należy dążyć do zmniejszania różnic w wynagrodzeniach pracowników w odpowiednich sektorach w państwach członkowskich UE, jednocześnie promując i wdrażając zmiany w systemach emerytalnych z możliwością ekonomicznie dopuszczalnych wcześniejszych emerytur wynikłych z powodu restrukturyzacji i skutków kryzysu w przemyśle stalowym.
• Hutnicy wzywają Eurofer i IndustriAll Europe do zorganizowania akcji protestacyjnej w Brukseli przed Parlamentem Europejskim w celu przedstawienia planu działania na rzecz ochrony przemysłu w UE.