NASZA ROZMOWA

BEZ INWESTYCJI NIE MA ROZWOJU!

Rozmowa „MH” z Robertem Molem Prezesem Zarządu ZM SILESIA SA w Katowicach.

Prezes Robert Mol

„MH”: Panie Prezesie! Po raz pierwszy gościmy Pana na naszych łamach, stąd prośba o przedstawienie drogi swojej kariery zawodowej.

R.Mol: Wywodzę się z rodziny o tradycjach hutniczych, w związku z tym wychowywałem się i dorastałem w atmosferze uznania i szacunku dla pracy hutników. Po ukończeniu studiów na Wydziale Metalurgii Politechniki Śląskiej o specjalności przeróbka plastyczna metali w 1990 roku podjąłem pracę na stanowisku mistrza w Hucie Metali Nieżelaznych „Szopienice”. Tam też przeszedłem kolejne etapy zawodowego wtajemniczenia od wspomnianego stanowiska mistrza poprzez stanowiska kierownicze do stanowiska dyrektora Zakładu Walcowni Miedzi, wówczas największego obszaru produkcyjnego w hucie. W 2008 roku podjąłem pracę w firmie produkcyjno-handlowej z branży stalowej, gdzie przez 3 lata kierowałem serwisem cięcia blach. Następnie pracowałem w Walcowni Metali „Dziedzice” S.A. na stanowisku dyrektora technicznego i operacyjnego. W latach 2016-2017 byłem członkiem zarządu, dyrektorem ds. handlu i produkcji w Hucie Pokój S.A. w Rudzie Śląskiej.

Od połowy 2018 roku związany jestem z ZM Silesia SA. Najpierw jako dyrektor operacyjny, następnie dyrektor zarządzający Oddziału Huta Oława, a od 15 kwietnia bieżącego roku mam zaszczyt pełnić funkcję prezesa zarządu i dyrektora generalnego. Spółka działa w strukturach największej prywatnej polskiej Grupy Kapitałowej Boryszew S.A .

„MH”: ZM Silesia jest firmą o wielkiej tradycji przemysłowej, bardzo bogatej historii. Czym jest ona obecnie?

R.Mol: Działalność produkcyjna w ZM SILESIA SA jest prowadzona od ponad 170 lat, a w Hucie Oława od ponad 180 lat. Spółka posiada zakłady produkcyjne w czterech lokalizacjach tj. Katowice, Oława, Będzin i Złoty Stok. W Katowicach, jako jedyny producent krajowy, wytwarzamy blachy cynkowo-tytanowe na pokrycia dachowe i systemy odwodnienia oraz druty cynkowe i cynkowo-aluminiowe. Biel cynkową produkujemy w Hucie Oława i zakładzie „Feniks” w Będzinie. Natomiast minię ołowianą w Hucie Oława i zakładzie w Złotym Stoku.

Zatrudniamy łącznie około 230 pracowników. Miesięcznie sprzedajemy ok. 3500 ton produktów o wartości około 35 mln złotych. Nasze produkty przeznaczone są do różnych gałęzi przemysłu. Biel cynkowa stosowana jest jako komponent w przemyśle gumowym, np. przy produkcji opon samochodowych, a naszymi odbiorcami są wiodący ich producenci jak np. Michelin. Tlenek cynku stosowany jest również w produkcji kosmetyków, ceramiki i komponentów paszowych. Odbiorcami tlenków ołowiu są producenci akumulatorów, szkła kryształowego oraz pigmentów i materiałów pirotechnicznych. Blacha cynkowo-tytanowa pod marką „SilesiaZINC” jest produktem o najwyższej światowej jakości, z przeznaczeniem na pokrycia dachowe, elewacje i systemy odwodnienia. Jest to jeden z najlepszych materiałów do tych aplikacji. Charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami użytkowymi oraz estetycznymi. Druty cynkowe i cynkowo-aluminiowe stosowane są w antykorozji natryskowej do zabezpieczenia konstrukcji stalowych np. konstrukcji wież elektrowni wiatrowych. (….)

Cały wywiad przeczytasz w najnowszym numerze “MH” 42/43/2019