MANIFEST EUROFERU

 Europejskie Stowarzyszenie Producentów Stali w obliczu pogarszających się wyników sektora stalowego w Europie wystosowało Manifest – Europejska Stal 2019-2024, który pokazuje jak ważną gałęzią europejskiej gospodarki jest hutnictwo, które daje zatrudnienie 330 tysiącom pracowników w 22 państwach wspólnoty.

W opracowaniu czytamy, że całkowita wartość ekonomiczna sektora stalowego w europejskiej gospodarce jest większa niż 127 miliardów euro i bezpośrednio oraz pośrednio daje zatrudnienie blisko 2,5 mln Europejczyków.

EUROFER zauważa, że po wyborach Europa będzie stawiać nowe priorytety. Dlatego jako przemysł będący w centrum gospodarki Unii musimy powiedzieć decydentom – musimy wprowadzać innowacje, handlować, utrzymać i podnieść umiejętności w celu zapewnienia pomyślnej przyszłości Europie i jej obywatelom. 

Chcemy być najczystszym, najbardziej zaawansowanym przemysłem na świcie. Już od połowy lat 60 zmniejszyliśmy o połowę zużycie energii i emisję CO2, jednocześnie opracowując tysiece innowacyjnych gatunków stali, które umożliwiają rozwój nowoczesnego społeczeństwa. Jesteśmy częścią Europy i staramy się pomóc w osiągnieciu założeń porozumienia klimatycznego z Paryża. Dzięki odpowiednim regulacjom możemy osiągnąć redukcję emisji CO2 nawet o 80 proc. lub więcej do 2050 roku, jednocześnie tworząc nowe rynki dla stali i produktów w przyjaznej dla środowiska gospodarce obiegu zamkniętego.

Europejski przemysł stalowy produkuje rocznie średnio 170 milionów ton stali i jest drugim do co wielkości producentem na świecie. W 2018 roku import stali wzrósł o 12 proc. do prawie 30 mln ton. Europejscy decydenci powinni stal umieścić w centrum unijnego programu badań, tak by sektor mógł w pełni wykorzystać swój potencjał innowacyjny i ograniczyć emisję CO2, tworząc jednocześnie wartość dodaną dla Europy i jej obywateli. Potrzebujemy więc wsparcia europejskich partnerów na rzecz wpisania stali do programów badawczych jak Horyzont Europa. Potrzebne jest opracowanie strategii przemysłowej, która pozwoli przemysłowi stalowemu Unii stać się sektorem o niskiej emisji.

Więcej w najnowszym wydaniu MH 42/43/2019