CZAS NA POGŁĘBIONE PRZETWÓRSTWO!
W dniach 23 i 24 września 2019 roku odbyła się w Legnicy Jubileuszowa 200 Konferencja Naukowo-Techniczna Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Metali Nieżelaznych z udziałem licznego grona przedstawicieli kadry inżynieryjno-technicznej i menedżerskiej zakładów metali nieżelaznych i zaplecza badawczo-rozwojowego tego przemysłu.
Uczestników obrad serdecznie powitał prezes Stowarzyszenia prof. dr inż. Zbigniew Śmieszek, podkreślając, że jubileuszowa konferencja poświęcona jest 40 leciu działalności oddziału KGHM – Huty Miedzi Cedynia, którą należy rozpatrywać na tle wielkiej światowej firmy jaką jest KGHM Polska Miedź S.A., a także rozwoju przetwórstwa miedzi w naszym kraju, Europie i świecie!
Sytuacja przetwórstwa miedzi w naszym kraju – mówił profesor wymaga szerokiej i dogłębnej oceny z uwzględnieniem roli takich zakładów jak Hutmen Wrocław, Walcownia Metali „Dziedzice” czy Walcownia Metali Nieżelaznych „Łabędy”. Podczas kwietniowej konferencji w Krakowie poświęconej przetwórstwu metali zwrócono uwagę na większy rozwój przetwórstwa aluminium jak miedzi. Choć nie mamy zasobów surowcowych tego metalu. Tymczasem narastają nowe zastosowania miedzi, w tym szczególnie związane z elektromobilnością – pojazdami elektrycznymi i nowymi źródłami prądu – fotowoltaiką i elektrowniami wiatrowymi. Należy przy tym podkreślić wysoki stopień konkurencyjności w zakresie przetwórstwa miedzi, uwzględniając działania światowych grup koncernowych jak KME, Mitsubishi i innych.
Jakie są możliwe scenariusze rozwoju całego przetwórstwa miedzi w naszym kraju, w tym wymienionych zakładów? Warto się nad tym zastanowić. Przed nami długa i niełatwa droga, aby osiągnąć wysoki poziom technologiczny, produktowy, pełną konkurencyjność z uzyskaniem dobrych wyników ekonomicznych – dodał prezes SITMN.
Prof. Zbigniew Śmieszek zwracając się do kierownictwa Huty Miedzi Cedynia dyrektora naczelnego Ryszarda Jaśkowskiego, dyrektorów Piotra Kwapisińskiego i Bogdana Droździaka oraz przedstawicieli kadry inżynieryjno-technicznej uczestniczących w konferencji złożył załodze jubilatki najlepsze gratulacje i życzenia dalszego rozwoju zakładu, realizacji przedsięwzięć, które umacniają jej pozycję jako czołowego zakładu przetwórstwa miedzi w skali światowej.
Wyraził zadowolenie z faktu, że konferencja związana z jubileuszem 40 lecia huty jest 200 organizowaną przez Stowarzyszenie, co świadczy o ścisłych związkach SITMN z przedsiębiorstwami przemysłu metali nieżelaznych, a także o potrzebie podnoszenia wiedzy i kwalifikacji kadry inżynieryjno-technicznej, stanowi rękojmię rozwoju przemysłu miedziowego w naszym kraju.
Oficjalnego otwarcia obrad konferencji dokonał wiceprezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A. Radosław Stach, który stwierdził, że konferencje SITMN są znakomitą formą spotkań kadry inżynieryjno-technicznej i naukowej, miejscem dyskusji na temat aktualnej sytuacji i problemów przemysłu metali nieżelaznych oraz perspektyw jego rozwoju.
Ważnym wydarzeniem konferencji było ogłoszenie wyników XXV edycji Konkursu na Najlepszego Absolwenta Wydziału Metali Nieżelaznych AGH organizowanego przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Metali Nieżelaznych i Izbę Gospodarczą Metali Nieżelaznych i Recyklingu, która jest też sponsorem nagrody. Jednostopniowa nagroda główna i dwa równorzędne wyróżnienia przyznawane są na wniosek Rady Wydziału Metali Nieżelaznych absolwentom za szczególne wyniki w nauce i wzorowe wypełnianie obowiązków studenta w czasie studiów. Wyniki ogłosił wiceprezes SITMN dr hab. inż. Wacław Muzykiewicz prof. AGH, który 25 lat temu jako prezes Koła Wydziałowego SITMN wystąpił z inicjatywą zorganizowania tegoż konkursu.
Konferencję zwieńczyły odznaczenia Stowarzyszeniowe dla kierownictwa oraz wyróżniających się przedstawicieli jej kadry za wybitne osiągniecia naukowo-techniczne oraz działalność stowarzyszeniową.
Gratulacje i życzenia z okazji jubileuszu 40 lecia na ręce dyrektora naczelnego Ryszarda Jaśkowskiego i kadry kierowniczej huty złożyli uczestnicy 200 konferencji.