Aktualności

HUTNICTWO POTRZEBUJE POMOCY JUŻ DZIŚ!

18 września br. w Warszawie odbyło się plenarne posiedzenie Rady Dialogu Społecznego, podczas którego przedstawiciele branży stalowej zaprezentowali aktualną sytuację hutnictwa w Polsce oraz zagrożenia związane z wchodzącymi w życie w roku 2020 ustawami o rynku mocy i odpadach. Omówienia stanu hutnictwa w Polsce dokonał Stefan Dzienniak prezes zarządu Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Przypomniał, iż w 2016 roku Rada Dialogu Społecznego przyjęła do realizacji uchwałę nr 8 w sprawie problemów funkcjonowania hutnictwa stali oraz niezbędnych działań ukierunkowanych na poprawę konkurencyjności sektora stalowego. Następnie przedstawił wyniki produkcyjne hutnictwa po 6 miesiącach roku bieżącego. Produkcja stali w świecie wzrosła o 5 proc do 927 mln ton, a w Unii Europejskiej zanotowano w tym czasie 3 procentowy spadek (85 mln ton). Według szacunków Polska w 2019 roku zużyje około 14,5 mln ton stali, a jej produkcja spadnie o 8 proc. do 9,3 mln ton w porównaniu do roku poprzedniego.

Prezes w swoim wystąpieniu porównał ceny energii elektrycznej w Polsce i Niemczech wskazując, że pomimo wprowadzenia rekompensat, ulgi w kosztach wsparcia kogeneracji oraz obniżenia opłaty przejściowej, koszty energii elektrycznej dla branż energochłonnych w naszym kraju są nadal o ponad 40 proc wyższe. Choć po raz pierwszy od wielu lat różnica ta zaczęła się zmniejszać, to i tak jest ona znaczna i wynosi niespełna 80 zł/MWh (262 zł/183zł). Przypomniał również, że 1 października 2020 r. przedsiębiorcy będą obciążeni dodatkową opłatą mocową, której wysokość szacowana jest na 45 zł/MWh. Ulga od tej opłaty wciąż jest przedmiotem negocjacji rządu z Komisją Europejską i nie wiadomo jakie będą efekty.

Stefan Dzienniak zaprezentował także postulaty branży w czterech kluczowych obszarach: kosztów związanych z energią elektryczną, ochrony rynku Unii Europejskiej, ochrony środowiska i szkolnictwa branżowego.

Więcej w najnowszym wydaniu “MH”: 39/2019