Aktualności

NIEMIECKI RZĄD WESPRZE ARCELORMITTAL W DOCHODZENIU DO ZEROEMISYJNOŚCI!

ArcelorMittal poinformował, iż zamierza w 2025 roku uruchomić w swoim niemieckim zakładzie w Hamburgu instalację bezpośredniej redukcji żelaza (DRI) opartą na wodorze, aby do 2030 r. umożliwić produkcję ponad 1 miliona ton zielone stali. Firma dąży do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla o 800 000 ton rocznie w zakładzie poprzez początkowo wykorzystanie szarego wodoru, a następnie przejście na zielony wodór.

ArcelorMittal Germany otrzyma od niemieckiego rządu dofinansowanie w wysokości 55 mln euro na projekt DRI, który pierwotnie planowano w 2019 r. Całkowity koszt projektu wynosi 110 mln euro i obejmuje również elektrolizer o mocy 50 MW. W Hamburgu już teraz produkuje się stal DRI, pozyskując tlen za pomocą gazu ziemnego. Istniejący EAF w zakładzie ma roczną zdolność produkcyjną 1,1 miliona ton surowej stali.

Prezes Dr. Uwe Braun stwierdził: Dzięki planowanej instalacji będziemy w stanie po raz pierwszy wyprodukować 100 000 ton DRI do produkcji stali przy użyciu wodoru – i to już w 2025 roku. Nasz projekt osiągnie zatem cel związany z redukcją gazów cieplarnianych i gospodarką niskoemisyjną. Technologia może być bezpośrednio przenoszona i pokazuje, jak inne huty w naszej grupie – na przykład w Bremie i Eisenhüttenstadt – mogą przestawić się na produkcję stali neutralnej dla klimatu. Jedno jest jednak jasne: wytwarzanie stali niskowęglowej lub bezwęglowej jest znacznie droższe niż tradycyjne. Aby sprostać tym wyzwaniom, nadal polegamy na wsparciu, aby stworzyć warunki ramowe. Intencja niemieckiego rządu federalnego, aby zapewnić finansowanie, pomaga naszemu projektowi, za co jesteśmy bardzo wdzięczni. Teraz potrzebujemy aprobaty Komisji Europejskiej, aby za słowami następowały czyny.

Michael Westhagemann senator, prezes urzędu ds. gospodarki i innowacji w Hamburgu powiedział: „Dekarbonizacja przemysłu, zwłaszcza hutnictwa, jest społeczno-politycznym zadaniem stulecia. Celem jest osiągnięcie naszych celów w zakresie ochrony klimatu w ustalonych terminach bez narażania Niemiec jako lokalizacji dla przemysłu i technologii. Dzięki zaangażowaniu Federalnego Ministerstwa Środowiska, tutaj w Hamburgu zbliżamy się do tego celu o krok.

W lipcu br. koncern wyznaczył nowy cel dla całej grupy polegający na zmniejszeniu globalnej emisji dwutlenku węgla o 25 proc. do 2030 r. w porównaniu z poziomami z 2018 r., a w zakładach europejskich cel został zwiększony i wynosi obecnie 35 proc. redukcji (pierwotnie 30 proc.) w porównaniu do roku 2018.