Aktualności

ARCELORMITTAL WYCOFA SIĘ Z ILVY?

ArcelorMittal ma poważne problemy hutą Ilva, gdzie doszło do wybuchów w wielkim piecu nr 2. Zniszczona została m.in. część instalacji. Na szczęście wybuchy nie spowodowały żadnych obrażeń wśród załogi. Czy te wydarzenia doprowadzą do rezygnacji z przejęcia włoskiej huty przez ArcelorMittal?

Jak poinformowały media problemy wystąpiły w okresie, gdy koncern rozpoczynał wygaszanie wielkiego pieca nr 1, zapowiadane jesienią ubiegłego roku ze względu na słaby popyt na stal. Całą produkcję z pieca nr 1 miał przejąć piec nr 2, pracujący dotychczas przy niepełnym obłożeniu. Ze względu na awarie jego praca ma zostać wydłużona do czasu usunięcia awarii.

Wydaje się, że ArcelorMittal stanął już pod ścianą i musi podjąć ostateczna decyzje, czy nadal chce się angażować w Ilvie. Po ostatnich wydarzeniach koncern podjął decyzję o wymianie całego swojego tamtejszego zarządu, który kierował hutą od czasu jej przejęcia. Czy to początek wycofywania się z inwestycji, która miała przynieść ArcelorMittal rocznie 8 mln ton surowej stali i niemal 10 mln ton wyrobów gotowych?

Przypomnijmy, że zarząd koncernu zaproponował 1,8 mld euro za przejęcie włoskiej huty i inwestycje na poziomie 2,3 mld euro, z czego 1,15 mld euro miało pójść na inwestycje związane ze zmniejszeniem oddziaływania huty na środowisko. Część tych inwestycji ArcelorMittal już prowadzi lub ukończył. Jaki będzie finał tej transakcji zobaczymy wkrótce, gdyż 7 lutego mija przedłużony w grudniu ubiegłego roku termin rozmów zarządu z włoskim rządem.