Aktualności

SŁABSZE WYNIKI, MNIEJSZA PRODUKCJA I REKORDOWO NISKIE ZADŁUŻENIE

ArcelorMittal opublikował wyniki produkcyjno-ekonomiczne z których wynika, że pomimo zwiększenia przychodów o ponad 4 proc. wynik EBITDA spadł z 19,404 mld dolarów do 14,161 mld dolarów. Jest to pokłosie wzrostu kosztów, głównie w europejskich zakładach koncernu oraz zmniejszenia poziomu produkcji w II połowie roku.

Pomimo wyzwań, które pojawiły się w ciągu roku, nasze całoroczne wyniki pokazują korzyści płynące ze wzmocnionego portfela aktywów oraz pozytywnych zmian, które wprowadziliśmy ostatnio w naszej bazie kosztowej. Czynniki te, wraz z działaniami łagodzącymi, które podjęliśmy w drugiej połowie roku w celu dostosowania poziomów produkcji i optymalizacji zużycia energii, zwiększyły odporność naszej działalności – powiedział Aditya Mittal, dyrektor generalny ArcelorMittal

Wielkość wysyłki stali w roku 2022 wyniosła 55,9 mln ton, co oznacza spadek ponad o 11 proc. Przychody firmy w minionym roku sięgnęły poziomu 79,8 mln dolarów i wzrosły z 76,571 mln dolarów w 2021 roku, co wynika w głównej mierze ze wzrostu cen, który okazał się wyższy niż spadek dostaw.

W ubiegłym roku ArcelorMittal wyprodukował 59 mln ton stali surowej, czyli ponad 10 mln mniej aniżeli rok wcześniej. W Europie wielkość wysyłek stali to 30,2 mln ton (spadek o 6,1 proc.). W komunikacie spółka zaznacza, że gdyby wyłączyć z tych danych spółkę ArcelorMittal Italia oraz spadku produkcji i dostaw wynikających z wojny w Ukrainie, gdzie koncern ma swoje zakłady, spadek ten wyniósłby 4,5 proc.

Innym, ważnym dla spółki, skutkiem wojny było utworzenie odpisu z tytułu utraty wartości w wysokości 1 mld dolarów, związanego z sytuacją ukraińskiej huty w Krzywym Rogu, spadkiem jej produkcji i niepewnością co do jej pracy w kolejnych miesiącach, wynikającą choćby z przerw wymuszanych niszczeniem infrastruktury energetycznej przez wojska rosyjskie oraz ostrzałów prowadzonych przez Rosjan.

ArcelorMittal pomimo słabnącego popytu i problemów związanych z wysokimi cenami mediów energetycznych, a przez to włączeniami wielkich pieców zdołał zakończyć rok ubiegły z rekordowo niskim długiem netto w wysokości 2,2 mld USD (w porównaniu z 4,0 mld USD na koniec roku  2021). Na koniec 2022 zadłużenie brutto wyniosło 11,7 mld USD, a środki pieniężne i ich ekwiwalenty były na poziomie 9,4 mld USD.