KGHM PORZĄDKUJE AKTYWA I SPRZEDAJE KOPALNIĘ

Grupa KGHM porządkuje swoje zagraniczne aktywa. Przygotowuje się właśnie do sprzedaży kopalń w Zagłębiu Sudbury w Kanadzie. Liczy na zainteresowanie tym projektem ze strony „dużych graczy górniczych”. poinformował wiceprezes ds. finansowych Andrzej Kensbok.

Sprzedaliśmy kopalnię Franke, to była skomplikowana transakcja zakończona pomyślnie. Mamy również jeszcze jedną grupę aktywów – kopalnie w Zagłębiu Sudbury, które są przekwalifikowywane do kategorii ‘do zbycia’. Porządkujemy układ właścicielski. W momencie, jak on zostanie uporządkowany, to również to aktywo, jako grupa małych kopalń, zostanie wystawione na sprzedaż. Rynek oczekuje raczej, by popatrzeć na to zbiorczo i to może wzbudzić zainteresowanie u dużych graczy górniczych, którzy są zlokalizowani w sąsiedztwie – mówił wiceprezes KGHM.

Wyjaśnił, że chodzi o uporządkowanie “odziedziczonej, skomplikowanej struktury korporacyjnej i własnościowej”.

Poinformował też, że spółka zastanawia się, czy ponowić ofertę sprzedaży kopalni Carlota w Stanach Zjednoczonych. „Proces zakończył się bez złożenia wiążących ofert. Zastanawiamy się czy nastąpiła na tyle zmiana (na rynku – red), żeby go powtórzyć. Ale jest to aktywo przeznaczone do sprzedaży – powiedział wiceprezes.

Spółka podała w raporcie, że produkcja miedzi płatnej za granicą w I półroczu 2022 r. wyniosła w poszczególnych aktywach:
– Sierra Gorda: 44,5 tys. t (wartość dla 55% udziałów);
– Robinson: 30,8 tys. t;
– Carlota: 2,4 tys. t;
– Franke: 2,8 tys. t (do 26 kwietnia 2022 r.);
– Zagłębie Sudbury: 0,9 tys. t.