Aktualności

REFERENDUM STRAJKOWE W TI POLAND

W dniu 24 listopada br. Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Organizacja Międzyzakładowa Pracowników FCA Poland i Spółek w Bielsku Białej zorganizował w TI  Poland w Wieprzu referendum strajkowe, w którym wszyscy pracownicy spółki będą mogli wypowiedzieć się na temat przeprowadzenia ewentualnego strajku. Docelowo referendum będzie zorganizowane we wszystkich pięciu lokalizacjach firmy. Oddział w Wieprzu, od którego rozpoczęto akcję zatrudnia 230 pracowników, a w całym TI Poland jest prawie 2 tysiące osób.

Związki zawodowe od ubiegłego roku walczą o godne podwyżki dla pracowników. W roku bieżącym dyrekcja TI Poland zaproponowała podwyżki średnio na poziomie 7 proc. Jak mówi przewodniczący Krzysztof Laszczak propozycja ta jest nie do przyjęcia, bo średnio wychodzi po niespełna 180 złotych na pracownika.

– W pierwszym kwartale br. wystosowaliśmy do dyrekcji nasze oczekiwania płacowe i do dnia dzisiejszego nie zostały one spełnione. Zaproponowano  średnio 7 proc. od płacy zasadniczej, która jest na poziomie 2550 złotych brutto. Trzeba przy tym pamiętać, że jeden pracownik może dostać 4 proc. a inny 10 proc. Przy dzisiejszej galopującej inflacji 180 złotych podwyżki brutto nie pokryje wzrostu kosztów utrzymania. Byliśmy cierpliwi i mieliśmy nadzieję, że dyrekcja spółki zreflektuje się i siądzie z nami do poważnych rozmów.

Związek zawodowy, którym kieruje przewodniczący Krzysztof Laszczak rozpoczął swą działalność statutową w TI Poland w lipcu ubiegłego roku. Od samego początku napotyka problemy ze strony pracodawcy, który przez 15 lat działalności w Polsce nie musiał liczyć się ze stroną społeczną, bo w spółce nie było żadnego związku. Wyniki referendum poznamy niebawem, ale widząc zainteresowanie wśród załogi oddziału w Wieprzu związkowcy mogą przygotowywać się do strajku.

TI Poland to firma z branży automotive specjalizująca się w pompach i modułach paliwowych. Wśród klientów spółki są największe światowe koncerny samochodowe, jak Grupa VW, BMW, Toyota, Mercedes, etc. Zakłady TI Poland znajdują się w 5 lokalizacjach: Wapiennicy, Bielsku Białej, Wieprzu, Wyszkowie i Jasiniu k/ Poznania.