Aktualności

ZIELONE INWESTYCJE ARCELORMITTAL

ArcelorMittal podpisał memorandum z rządem Hiszpanii dotyczące budowy pierwszej na świecie bezwęglowej huty. Koszt inwestycji szacowany jest na 1 miliard euro. Spółka już w 2019 roku ogłosiła, że zamierza do 2030 roku ograniczyć emisję dwutlenku węgla w swoich europejskich zakładach o 30 proc., by wesprzeć koncepcję Zielonego Ładu i osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku.

Firma zamierza zbudować instalację do przerobu rudy żelaza za pomocą zielonego wodoru w zakładzie w Gijon. Wyprodukowana w ten sposób stal przerabiana ma być hucie w Sestao, mieście w północnej Hiszpanii, która wykorzystywałaby odnawialną energię elektryczną do produkcji 1,6 miliona ton stali bezwęglowej rocznie. Jeżeli projekt doczeka się finalizacji będzie to największa zielona huta stali uruchomiona na całym świecie do 2025 r. i stanowiłaby znaczący krok dla przemysłu stojącego przed zadaniem dekarbonizacji.

Przejście na produkcję o zerowej emisji dwutlenku węgla będzie wymagało ogromnych inwestycji, na które zwykle nie mogą sobie pozwolić firmy o niskich marżach.

Aditya Mittal, dyrektor generalny ArcelorMittal przyznaje, że: „To projekt, który będzie wymagał wsparcia wielu różnych partnerów, aby odnieść sukces. Nasz plan opiera się na dostawie niedrogiego wodoru na masową skalę, dostępie do zrównoważonego finansowania i wspierających ramach prawnych, które pozwalają nam osiągnąć konkurencyjność na całym świecie”.

Firma planuje również uruchomić elektryczny piec łukowy w Gijon, zastępując jeden z tamtejszych wielkich pieców. Nie wiadomo jaki wkład finansowany będzie stanowiło wsparcie rządu Hiszpanii w ten projekt. W oświadczeniu ArcelorMittal powiedział, że oczekuje, iż udzielone wsparcie będzie stanowić „co najmniej połowę dodatkowych kosztów, aby umożliwić utrzymanie konkurencyjności jego działalności”. Przedsiębiorstwo nie określiło czy potrzebuje pomocy w formie dotacji, czy pożyczki.

Hiszpańska minister przemysłu, Maria Reyes Maroto powiedziała, że ​​rząd bada instrumenty regulacyjne wspierające przemysł w dekarbonizacji, w tym „programy kompensacyjne dla branż energochłonnych” i „instrumenty promujące inwestycje przemysłowe”. Kwota jest również uzależniona od konkurencyjnego cenowo zielonego wodoru dostępnego w Hiszpanii do 2025 roku. Kraj ten przeznaczył kluczową część udzielonych mu środków z funduszu odbudowy po pandemii COVID-19 na inwestycje w gaz odnawialny.