Aktualności

HISTORYCZNY REKORD COGNORA

Cognor Holding wypracował w I kwartale 2021 roku przychody w wysokości 584,7 mln złotych, co oznacza wzrost o 27 proc. rok/roku. Natomiast zysk operacyjny osiągnął poziom 66,7 mln złotych i był wyższy w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego aż o 250 proc. EDITDA przekroczyła 80 mln złotych (wzrost o 167 proc r/r), a wynik netto skoczył z 2,8 mln do 45,9 mln złotych, ustanawiając historyczny rekord.

W komentarzu do osiągniętych wyników zarząd pod kierownictwem prezesa Przemysława Sztuczkowskiego stwierdził: W pierwszym kwartale roku 2021 obserwowaliśmy skokowy wzrost popytu na stal. Nawet w Unii Europejskiej (UE27) nastąpił wzrost produkcji stali surowej o 3,1 proc. w porównaniu do pierwszego kwartału roku 2020 w czym swój udział miała Polska, jakkolwiek z produkcją wyższą o zaledwie 1,4 proc.. Za wyjątkiem Ameryki Północnej, we wszystkich głównych hutniczej regionach świata odczyty były pozytywne a przodowały Chiny z niesamowitym wzrostem w wysokości 15,6 proc.. Dzięki temu światowa produkcja stali surowej zdołała osiągnąć 486,9 milionów ton, co oznacza skok o 10 proc..

Wbrew ogólnej tendencji Cognor Holding S.A. (Cognor, Spółka, Grupa) wyprodukowała mniej stali surowej (kęsów) o 2,8 proc.. Powodem było to, że obydwie nasze stalownie wykorzystywały już wcześniej swoje maksymalne zdolności produkcyjne. Łączna sprzedaż: złomów stali, półwyrobów (kęsów) i produktów finalnych zanotowała niewielki spadek o 0,7 proc.. Jednocześnie ceny złomów oraz naszych kęsów i produktów finalnych uległy wysokiej podwyżce w porównaniu do pierwszego kwartału roku 2020 w związku z czym nasze przychody ze sprzedaży przyrosły aż o 26,9 proc..(…)

Cognor SA Oddział Ferrostal Łabędy

Krzysztof Zoła członek zarządu Cognor Holding stwierdził:  Nasza elastyczność, a także dywersyfikacja produktów i klientów pomogła nam kontynuować działalność z pełnymi mocami produkcyjnymi, co pozwoliło w pełni wykorzystać szybko poprawiające się otoczenie rynkowe w zakończonym kwartale. Mimo że światowa produkcja stali wzrosła o 10 procent to poprawa przychodów Grupy wynika głównie ze wzrostu cen złomu, półproduktów i produktów, a nie wolumenów. Z kolei dla zyskowności znacznie miało to, że ceny złomu rosły wolniej niż ceny produktów i półproduktów. Dzięki temu spread przerobowy na tonie kęsów wzrósł o 87 zł, a na produktach finalnych o 232 zł. Trzeba też podkreślić, że uzyskaliśmy spore oszczędności na materiałach produkcyjnych w związku z poczynionym w ostatnich latach inwestycjami.