ZAKOŃCZONO MODERNZACJĘ LINII WYTRAWIANIA W KRAKOWSKIEJ HUCIE

ArcelorMittal Poland zakończył inwestycję na linii wytrawiania
w krakowskiej walcowni zimnej
. Bezpieczeństwo procesu i niezmienna jakość produkowanych wyrobów to kluczowe założenia zrealizowanej modernizacji linii wytrawiania.

Oczyszczane blachy służą do produkcji elementów konstrukcji czy butli gazowych. Są także wykorzystywane w przemyśle motoryzacyjnym – powstają z nich np.  stalowe felgi samochodowe. Produkty z walcowni zimnej są również sprzedawane klientom z branży AGD – do wytwarzania pralek, lodówek czy zmywarek. Inwestycja, która wpisuje się w plan rozwoju części przetwórczej w krakowskim oddziale ArcelorMittal Poland kosztowała prawie 8 mln zł.

Blacha o długości nawet 2 kilometrów powstająca w krakowskiej walcowni gorącej, jednej z najnowocześniejszych tego typu walcowni w Europie, jest zwijana w kręgi, a następnie trafia do klienta lub do dalszej obróbki – w walcowni zimnej. 

Kręgi gorącowalcowane przed walcowaniem na zimno muszą zostać oczyszczone z tzw. zgorzeliny, czyli mieszaniny tlenków żelaza powstałych podczas walcowania na gorąco. Wytrawianie, czyli oczyszczanie blachy z wad powierzchniowych w roztworze kwasu solnego odbywa się na – długiej na 250 metrów – linii wytrawiania. Właśnie ta część zakładu, a dokładnie stacja regeneracji kwasu, została zmodernizowana.