HUTNICTWO EUROPEJSKIE W STANIE ZAGROŻENIA
OSTRZEGAJĄ PRZEDSTAWICIELE PRACOWNIKÓW, ORGANIZACJI ZWIĄZKOWYCH I KRAJOWYCH STOWARZYSZEŃ HUTNICZYCH REPUBLIKI CZESKIEJ, POLSKI I SŁOWACJI.
W dniach 18 – 19 września 2019 r. w Łomnej Dolnej w Republice Czeskiej odbyło się V spotkanie przedstawicieli pracowników, organizacji związkowych i stowarzyszeń hutniczych reprezentujacych firmy przemysłu stalowego działające w Czechach, Polsce i na Słowacji. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele stowarzyszeń branżowych i największych firm z trzech krajów dając wyraz powagi sytuacji panujacej obecnie w europejskim sektorze stalowym.
Wśród nich byli: Daniel Urban dyrektor wykonawczy Czeskiego Związku Stali Ocelarske Unie, Mirosław Motyka prezes Rady Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, Michal Pintér dyrektor ds. współpracy z rządem i UE US Steel Košice i Peter Zima z US Steel Košice, przewodniczący OS KOVO Jaroslav Souček, przewodniczący OZ KOVO Emil Machyna oraz przewodniczący Krajowej Sekcji Hutnictwa NSZZ „Solidarność” Andrzej Karol.
Po wymianie informacji o aktualnej sytuacji w poszczególnych organizacjach i krajach uczestnicy spotkania stwierdzili, że przemysł stalowy nie tylko ich krajach, ale także w całej Unii Europejskiej znajduje się w bardzo trudnej, a nawet krytycznej sytuacji, zagrożonej pod względem utrzymania dalszej produkcji stali na niezbędnym poziomie w celu utrzymania miejsc pracy i kontynuowania działalności. Na europejski przemysł stalowy i jego globalną konkurencyjność wpływ ma kilka negatywnych czynników, w tym trwające spowolnienie gospodarki europejskiej, rosnące wolumeny importowanej stali z krajów trzecich, rosnące koszty uprawnień do emisji i nakładów na inwestycje środowiskowe, a także niestabilne ceny surowców.