Aktualności

SŁABSZE WYNIKI ARCELORMITTAL

ArcelorMittal podał wyniki za II kwartał bieżącego roku oraz pierwsze półrocze, które odzwierciedlają słaby popyt i wysoki poziom importu w Europie. Wskaźnik EBITDA za drugi kwartał 2019 r. wyniósł 1,6 mld dolarów, a w pierwszej połowie roku ukształtował się na poziomie 3,2 mld dolarów (USD), co oznacza spadek o 42,6 proc. w ujęciu rok do roku.

Natomiast strata operacyjna w drugim kwartale 2019 r. wyniosła 0,2 mld dolarów (w tym 0,9 mld z tytułu utraty wartości – 0,3 mld dolarów w związku ze sprzedażą aktywów w zamian za przejęcie ArcelorMittal Italia i 0,6 mld dolarów utraty wartości aktywów trwałych ArcelorMittal USA po gwałtownym spadku cen stali i wzroście cen surowców. Zysk operacyjny w pierwszej połowie 2019 wyniósł 0,6 mld dolarów, w tym 1,1 mld dolarów z tytułu utraty wartości. Strata netto w drugim kwartale 2019 r. wyniosła 0,4 mld dolarów (w tym 0,9 mld z tytułu utraty wartości), a w pierwszej połowie roku bieżącego osiągnęła poziom 33 mln dolarów (w tym 1,1 mld z tytułu utraty wartości).

Jak czytamy w komunikacie: Spółka podjęła działania w celu dostosowania swojego europejskiego poziomu produkcji do obecnego popytu na rynku. W związku z wcześniejszymi zapowiedziami dotyczącymi ograniczeń produkcji w Europie. W drugim półroczu 2019 r. zmniejszy wolumen produkcji o około 4,2 mln ton w skali roku.

Lakshmi N. Mittal prezes i dyrektor generalny ArcelorMittal

„Po dobrym roku 2018 warunki rynkowe w pierwszej połowie 2019 r. były bardzo trudne – rentowność naszego segmentu produkcji stali ucierpiała z powodu niższych cen oraz wyższych cen surowców. Poprawa rentowności naszego segmentu wydobywczego tylko częściowo to zrekompensowała, ale cieszę się, że wygenerowaliśmy znaczące wolne przepływy pieniężne, co dowodzi, że Plan Działań 2020 zwiększa odporność naszej firmy.

Globalna nadwyżka mocy produkcyjnych pozostaje znaczącym wyzwaniem. W odpowiedzi na obecny słaby popyt ograniczyliśmy moce produkcyjne w Europie, co wpłynęło również na program realizowany w byłych zakładach Ilva we Włoszech. Potrzebne są dalsze kroki przeciwdziałające rosnącemu importowi wyrobów stalowych na rynki UE. Te wzrosty wynikają z niskiej skuteczności środków ochrony rynku, dlatego współpracujemy z Komisją Europejską nad rozwiązaniami, które pozwolą na stworzenie hutnictwu porównywalnych warunków konkurowania. Odpowiednie otoczenie regulacyjne i zasady finansowania mają kluczowe znaczenie również dla realizacji naszych założeń związanych ze znaczącym ograniczaniem emisji, do którego zobowiązaliśmy się w opublikowanym przez nas niedawno Raporcie o działaniach na rzecz klimatu.

Podejmujemy dalsze kroki, aby dostosować naszą firmę do obecnych warunków i umocnić jej pozycję. Naszym celem jest ciągły postęp w zakresie obniżania zadłużenia netto i zwiększania stopy zwrotu dla akcjonariuszy. Kondycja firmy sprawia, że pomimo tych wyzwań jesteśmy w stanie wykorzystać wszelkie zmiany na lepsze w otoczeniu rynkowym, jak również poradzić sobie w obecnych warunkach, funkcjonując przy bardzo niskich marżach” – skomentował prezes Lakshmi Mittal.