JESTEŚMY PREKURSORAMI NOWOCZESNOŚCI
ROZMOWA „MH” Z MGR INŻ. LESZKIEM STENCLEM DYREKTOREM HUTY ZGH „BOLESŁAW” S.A. W BUKOWNIE
„MH”: Panie Dyrektorze! W ostatnich latach huta należąca do ZGH „Bolesław” przechodzi diametralne przeobrażenia. Proszę o przybliżenie najważniejszych inwestycji i ich skutków.
L.Stencel: W ZGH „Bolesław” S.A. odkąd pamiętam istniało silne przekonanie, że los przedsiębiorstwa zależy od jego dynamicznego rozwoju, intensywnych poszukiwań efektywniejszych metod produkcji, przy jednoczesnym obniżaniu ich kosztów, nowatorskich zastosowań. Zarząd przedsiębiorstwa z kierownictwem huty podjął decyzję niezbędnych inwestycji zmierzających do realizacji tych działań. Dlatego też przywiązywaliśmy i przywiązujemy wielką wagę do współpracy z krajowymi instytutami naukowymi i uczelniami wyższymi. Ściśle współpracujemy m.in. z: Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, Instytutem Metali Nieżelaznych w Gliwicach, Politechniką Śląską, Politechniką Krakowską oraz Polską Akademią Nauk. Z wielką uwagę obserwujemy rynek i zmiany jakie na nim zachodzą. Chcąc nadążać za nowościami technologicznymi odwiedzamy czołowych producentów cynku na świecie, podpatrujemy i kupujemy najnowsze rozwiązania. I tak dla przykładu: technologię ługowania neutralnego i oczyszczania elektrolitu wdrażaliśmy z pomocą hiszpańskiej firmy Asturiana De Zinc, technologię oczyszczania surowego tlenku z Ingenium – Niemcy. Mamy również ścisłe kontakty z hutami cynku w Nordenham (Niemcy), KCM Plovdiv (Bułgaria), Odda (Norwegia), Kokkola, Outotec (Finlandia), Hudbay Kanada. Dzięki tym kontaktom mogliśmy zrealizować szereg inwestycji, które pozwoliły nam na zwiększenie wolumenu produkcji, ale co najważniejsze z coraz większym udziałem surowców wtórnych. Wracając do przeszłości, chciałbym przytoczyć trochę danych pokazujących wzrost produkcji cynku. I tak w wiek XXI wkroczyliśmy z produkcją niespełna 70 tys. ton rocznie. W kolejnych latach następowały powolny wzrost do 75 tys. ton. Był również okres obniżki w latach 2010-2012 wyprodukowaliśmy 67,2 tys. ton, Wynikało to jednak z realizowanego planu inwestycyjnego. Po zakończeniu modernizacji i dzięki niezbędnym inwestycjom poprawiającym technologię produkcji, już w 2014 roku przekroczyliśmy barierę 80 tys. ton.
„MH”: Jednak rok ubiegły był rokiem rekordowym, bo wyprodukowaliście…
L.Stencel: …81,4 tys. ton cynku elektrolitycznego,ale najlepszy był 2017r gdzie przekroczyliśmy 82000 ton o całe 6 ton. Na tym jednak jeszcze nie koniec. Po pierwszym półroczu 2019 wydaje się iż realnym jest pobicie rekordu z 2017 roku. Nie chciałbym ekscytować liczbami, ale nasze wysiłki przynoszą efekty i istnieje realna szansa, aby po raz kolejny pobić rekord. Huty należące do Zakładów Górniczo-Hutniczych „Bolesław” S.A pracują pełna parą. Osiągnięcia produkcyjne są efektem podejmowanych wcześniej strategicznych decyzji: odważnych, nowatorskich i co najważniejsze trafnych. Na wyniki rekordowe 2017- 2018 roku zapracowali pospołu pracownicy: hutnicy, ich szefowie, dyrekcja spółki oraz naukowcy z instytutów i uczelni, z którymi od lat współpracujemy, a ta współpraca jak widać przynosi wymierne efekty.
Cały wywiad z dyrektorem Leszkiem Stenclem przeczytasz
w najnowszym “Magazynie Hutniczym” 32/33 2019