Aktualności

PROFESOR WACŁAW MUZYKIEWICZ KANDYTATEM SITMN NA “ZŁOTEGO INŻYNIERA 2021”

Prof. dr hab. inż. Wacław Muzykiewicz.

Prof. AGH dr hab. inż. Wacław Muzykiewicz jest absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, gdzie pracuje na Wydziale Metali Nieżelaznych.

Kandydat do tytułu „Złoty Inżynier 2021” w plebiscycie „Przeglądu Technicznego” jest m.in. laureatem Odznaki Mikołaja Kopernika PRIMUS INTER PARES i Medalu Stanisława Staszica dla Wzorowego Absolwenta Uczelni. Przez trzy kadencje, w latach 2002-2016, był członkiem Senatu AGH i prodziekanem Wydziału Metali Nieżelaznych, a od roku 1993 jest członkiem Rady Wydziału. Jest pomysłodawcą i animatorem dotychczasowych 25 edycji konkursu o „Nagrodę Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Metali Nieżelaznych dla najlepszego absolwenta Wydziału”. Od wielu lat aktywnie działa w Stowarzyszeniu Wychowanków AGH – jest wiceprezesem Zarządu Głównego i członkiem Zespołu Redakcyjnego periodyku dla absolwentów „VIVAT AKADEMIA”.

Prof. Wacław Muzykiewicz zbudował Laboratorium Kształtowania Plastycznego Wyrobów Powłokowych, jest autorem monografii, ponad 100 publikacji, ok. 130 referatów, ok. 80 projektów naukowo-badawczych i opracowań dla przemysłu. Wypromował ponad 130 magistrów inżynierów i inżynierów, wśród nich laureatów konkursu na najlepszą pracę dyplomową DIAMENTY AGH i Nagrody SITMN dla najlepszego absolwenta Wydziału. Jest promotorem prac doktorskich, w tym doktoratów wdrożeniowych. Był organizatorem zagranicznych praktyk studenckich w Rosji i Austrii. Należy do grona najlepiej ocenianych przez studentów nauczycieli akademickich Wydziału Metali Nieżelaznych.

Był konsultantem (technolog i konstruktor) w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Przemysłu Wyrobów Metalowych POLMETAL w Krakowie, szkolił kadrę inżynierską przemysłu. Zdobył doświadczenie naukowe m.in. w Japonii i Szkocji. Wizytował również uniwersytety w Rosji, Australii, USA, Kanadzie. Za wieloletnią współpracę został wyróżniony Medalem 55-lecia Fakulty Strojní VŠB – Technická univerzita Ostrava.

Prof. Wacław Muzykiewicz jest członkiem Rady Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Metali Nieżelaznych w Gliwicach, Sekcji Procesów Technologicznych Komitetu Inżynierii Materiałowej i Metalurgii Polskiej Akademii Nauk oraz Rad Naukowo-Programowych kilku czasopism, w tym „Przeglądu Technicznego”, a także Rad kilku fundacji. Od 2002 roku pełni funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Metali Nieżelaznych. Od kilkunastu lat jest delegatem do Rady Krajowej Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, w ostatnim czasie pełnił funkcję przewodniczącego Prezydium Rady Krajowej. W 2000 roku przewodniczył sesji V Światowego Kongresu „Kształcenie i dokształcanie inżynierów na potrzeby XXI wieku”, odbywającego się pod honorowym patronatem Prezydenta RP. Był członkiem Rady, a także przewodniczącym Walnych Zgromadzeń Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych i Recyklingu (2004-2016). Zorganizował 15 edycji Konferencji Naukowo-Technicznej „Technologie produkcji rur w przemyśle metali nieżelaznych” o zasięgu międzynarodowym. Był organizatorem lub współorganizował, przewodniczył obradom ponad 100 innych konferencji, seminariów, sympozjów i zjazdów. Jest w gronie fundatorów Nagrody RESPECTUS im. Marszałka Marka Nawary na najlepsze rozprawy doktorskie oraz prace magisterskie i licencjackie, dotyczące ustroju oraz działalności samorządu terytorialnego.

Prof. Wacław Muzykiewicz jest laureatem Nagrody Ministra Nauki Szkolnictwa Wyższego i Techniki oraz nagród Rektora AGH. Wyróżniony m.in. Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Złotym Krzyżem Zasługi, honorową odznaką „Zasłużony dla Stowarzyszenia Wychowanków AGH”, Statuetkami Hutnika oraz Honorowymi Odznakami SITPH, SITMN, SITPMB i NOT (ostatnia Diamentowa, 2019). W 2021 roku otrzymał dyplom – podziękowanie Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich za wkład pracy i myśli twórczej w powstanie książki „Piórem po KGHM” autorstwa Stanisława Luchowskiego.

ODDAJ SWÓJ GŁOS NA PROF. WACŁAWA MUZYKIEWICZA :

link: Konkurs Złoty Inżynier (przeglad-techniczny.pl)

Sylwetki wszystkich nominowanych: https://plebiscyt.przeglad-techniczny.pl/