OPZZ APELUJE DO PREMIERA WS. KRAKOWSKIEJ HUTY
Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych wystosowało pismo do Prezesa Rady Ministrów RP Mateusza Morawieckiego z wnioskiem o pilne spotkanie z przedstawicielami OPZZ w celu przedstawienia stanowiska związków zawodowych w kwestii wygaszenia wielkiego pieca i wstrzymania pracy stalowni w ArcelorMittal Poland S.A. w Krakowie.
Przypomnijmy, że 23 listopada wygaszono wielki piec i zatrzymano pracę stalowni. Związkowcy, którzy nie zgadzają się z decyzją zarządu ArcelorMittal Poland zorganizowali w obronie krakowskiej huty manifestację przed bramą główną na ul. Ujastek oraz przed budynkiem Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, by zaprotestować swoje niezadowolenie z decyzji władz koncernu oraz bierności ze strony polskiego rządu, który obiecywał, że „zrobi wszystko, by nie dopuścić do wyłączenia wielkiego pieca”.
W liście wystosowanym przez OPZZ do premiera czytamy: Szanowny Panie Premierze. W imieniu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników ArcelorMittal Poland i Federacji Związków Zawodowych Metalowców i Hutników w Polsce, organizacji członkowskich Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, zwracam się do Pana Premiera z wnioskiem o pilne spotkanie z przedstawicielami OPZZ w celu przedstawienia stanowiska związków zawodowych w kwestii wielomiesięcznego wygaszenia wielkiego pieca i wstrzymania pracy stalowni w hucie ArcelorMittal Poland S.A. w Krakowie. O decyzji spółki w tej sprawie poinformował związki zawodowe dnia 12 listopada 2019 roku prezes zarządu i dyrektor generalny ArcelorMittal Poland S.A. Według jego zapewnień, decyzja ta podyktowana jest osłabieniem popytu na stal, rosnącymi cenami uprawnień do emisji CO2, wysokim poziomem importu z krajów spoza Unii Europejskiej, a także bardzo wysokimi kosztami produkcji, w tym energii w Polsce. (…).
W świetle składanych na przełomie czerwca i lipca br. przez zarząd ArcelorMittal Poland S.A. deklaracji oraz zapewnień strony rządowej i samorządowej o prowadzeniu zaawansowanych rozmów na temat utrzymania produkcji, decyzja ta jest tym bardziej niezrozumiała i szkodliwa społecznie. Należy ocenić ją negatywnie również z punktu widzenia ekonomicznego oraz priorytetów polityki energetycznej Polski. (…) Pragnę podkreślić, że przedstawiciele związków zawodowych zrzeszonych w OPZZ i działających w ArcelorMittal Poland są gotowi przedstawić Panu Premierowi merytoryczne argumenty wskazujące na wieloaspektowe problemy związane z wygaszeniem wielkiego pieca, które skutkować będą negatywnymi konsekwencjami dla pracowników spółki, kondycji ekonomicznej ArcelorMittal Poland S.A. a także sytuacji społecznej mieszkańców Krakowa i okolic. Warto odnotować, że już dzisiaj władze Krakowa szacują, że związane z wygaszeniem wielkiego pieca skutki finansowe dla miasta wyniosą od 10 do 40 mln zł. (…)
W ocenie OPZZ niezbędne jest zaangażowanie się rządu w rozwiązanie sytuacji kryzysowej, która ma obecnie miejsce. Tym bardziej, że wpływy z podatku dochodowego od osób prawnych, jakie płaci Arcelor Mittal S.A., już w przyszłym roku będą mniejsze o 5-10 mln zł. Takie zaangażowanie jest również uzasadnione w kontekście działań podejmowanych przez związki zawodowe i organizacje pracodawców w ramach Trójstronnego Zespołu ds. Społecznych Warunków Restrukturyzacji Hutnictwa oraz Rady Dialogu Społecznego. To właśnie w trakcie ostatniego posiedzenia Rady, które odbyło się dnia 17 października 2019 roku strona pracowników i strona pracodawców podjęły uchwałę Nr 84 w sprawie działań na rzecz poprawy konkurencyjności krajowej branży hutniczej. Szanowny Panie Premierze, OPZZ od dawna uważa, że konieczne jest większe zaangażowanie państwa w rozwiązanie problemów branży hutniczej, w tym kwestii bardzo wysokich kosztów energii w Polsce. Niezbędne są konkretne działania na poziomie unijnym, ponieważ do kraju dociera coraz więcej stali z importu. OPZZ postuluje o przyjęcie politycznej strategii na poziomie unijnym, która zapewni utrzymanie konkurencyjności sektorom przemysłowym Unii Europejskiej w trakcie procesu transformacji. Należy uwzględnić ryzyko transferu emisji (carbon leakage) poza Unię Europejską oraz zapewnić, aby wytworzone produkty były weryfikowane w trakcie swojego cyklu życia z uwzględnieniem ich śladu węglowego. Konieczne jest wdrożenie w prawie Unii Europejskiej tzw. węglowego środka wyrównawczego (carbon border adjustment) oraz wprowadzenia transgranicznego podatku od emisji dwutlenku węgla.
W wygłoszonym 19 listopada br. exposé, dostrzegł Pan podnoszone przez OPZZ postulaty i zapewnił, że: „(…) uważamy za błąd, kiedy z Polski i Unii na skutek regulacji klimatycznych miejsca pracy uciekają do ościennych państw. Ślad węglowy, regulacje podatkowe i zapobieganie carbon leakage muszą wspierać polską energetykę i polską transformację. (…) Nasza transformacja proklimatyczna musi być bezpieczna i korzystna dla Polski.”. W tej sytuacji OPZZ oczekuje, że kierowany przez Pana rząd dotrzyma słowa i upomni się o przyszłość polskiego hutnictwa, które zawsze było i będzie ważnym elementem polskiej gospodarki (…)
List podpisał Andrzej Radzikowski – przewodniczący OPZZ