Perspektywa pracodawcy na temat roli EWC i efektywnej współpracy

Projekt „EWC MENTOR: Skuteczne nawiązywanie kontaktów i wzmacnianie współpracy szkoleniowej przez mentorów EWC” ma na celu promowanie zaangażowania pracowników w przedsiębiorstwach, ze szczególnym naciskiem na tworzenie i rozwijanie europejskich rad zakładowych (EWC). Chodzi również o rozpoznanie wyzwań wynikających ze zmian w świecie pracy, zwłaszcza w kontekście transformacji zielonej i cyfrowej. Ważne jest wzmocnienie udziału pracowników poprzez skuteczniejszą realizację prawa do informowania i konsultacji w zakresie spraw ponadnarodowych mających wpływ na działalność przedsiębiorstw. W obliczu obecnych przemian gospodarczych i technologicznych należy wspierać dialog między pracodawcami a pracownikami, żeby rozwiązywać problemy i dążyć do poprawy warunków pracy przy jednoczesnym utrzymaniu konkurencyjności i odporności korporacji wielonarodowych. Właściwym do tego forum są europejskie rady zakładowe będące organami reprezentującymi pracowników w przedsiębiorstwach lub ich grupie o zasięgu wspólnotowym zatrudniających co najmniej 1.000 pracowników w państwach członkowskich UE oraz co najmniej 150 pracowników w każdym z przynajmniej dwóch tych państw.
Z perspektywy pracodawców EWC realizują zasady partycypacji i solidarności społecznej, przyczyniają się do efektywnej współpracy, służą prowadzeniu przejrzystego, merytorycznego i regularnego dialogu. Pełniąc rolę organów informacyjnych i doradczych, które osiągnęły pozycję znaczącego partnera społecznego mogą w coraz większym stopniu być wsparciem dla działań pracodawcy wobec ogólnych zjawisk, jakie coraz silniej oddziałują na dekompozycję dotychczasowych stosunków przemysłowych w Europie, to jest globalizacji, rosnącej konkurencji, przeobrażeń w gospodarce opartej na wiedzy i nowych technologiach, wdrażania restrykcji na rzecz ochrony środowiska oraz dążeń do utrzymania spójności społecznej. Zachodzące na rynku wewnętrznym zmiany obejmujące procesy łączenia lub przejmowania przedsiębiorstw, fuzji transgranicznych, a także podejmowanie wspólnych przedsięwzięć umiędzynaradawiających działalność gospodarczą wymagają zapewnienia harmonijnego rozwoju i ładu społecznego. Dlatego tak ważne jest nadanie EWC odpowiedniej roli, aby załogom przedsiębiorstw o zasięgu wspólnotowym zapewnić nie tylko prawo do informacji i konsultacji, ale też umożliwić przygotowanie się do przemian, jakie nastąpią w zatrudnieniu. Konieczne jest uświadomienie, że transformacja cyfrowa i zielona spowodują przekształcenia organizacyjne, przekwalifikowania i dostosowanie do nowych oczekiwań. Należy zapobiegawczo i odpowiedzialnie działać, żeby unikać nieporozumień i utraty do siebie zaufania, które jest fundamentem do prowadzenia konstruktywnego dialogu.
Sposobem na doskonalenie EWC może być mentoring rozumiany jako budowanie lepszych relacji, motywowanie i rozwijanie kompetencji w celu wzmacniania współpracy między partnerami. Z perspektywy pracodawców mentorzy powinni poszerzać wiedzę i uczyć perspektywicznego myślenia oraz oceniania sytuacji przez EWC, żeby mogły one być organem wspierającym tworzenie oraz realizację międzynarodowych strategii i projektów przedsiębiorstwa, przy jednoczesnym kreowaniu wobec nich społecznej aprobaty. Doświadczenia z restrukturyzacji niektórych koncernów potwierdzają, że EWC stają się skuteczną instytucją dialogu i wykraczają w swojej aktywności poza ramy przewidziane prawem, co przekonuje o zasadności utrzymania ich potencjału. W wielu jednak przypadkach pracodawcy postrzegają EWC w kategoriach obciążeń i opóźnień decyzyjnych, co stanowi powód zniechęcenia do aktywności i tworzenia dobrych relacji. Obie strony koncentrują się wówczas na ochronie własnych interesów i postrzegają siebie w kategoriach przeciwnika, a nie sprzymierzeńca do osiągania wspólnego dobra. W celu zmiany takiego podejścia trzeba wyjaśniać istotę twórczego i pragmatycznego współdziałania, do czego powinna przyczyniać się profesjonalizacja EWC, żeby stały się organami doradczymi, a zarazem posiadającymi konkretną moc sprawczą. Dlatego wyzwaniem jest systematyczne dokształcanie partnerów i uzmysławianie im współczesnej roli partycypacji społecznej prowadzonej w sposób transparentny, stabilny, obiektywny.
Pomocne w osiągnięciu powyższych założeń mogą być przedsięwzięcia przewidziane w projekcie dotyczące utworzenia sieci mentorów, którzy będą dzielić się wiedzą, zapewniać ekspertyzy, nawiązywać kontakty ze środowiskiem naukowym, popularyzować dobre praktyki, organizować warsztaty, a także opracowania chatbota jako kompendium informacji o funkcjonowaniu EWC.