Podejście oparte na współpracy na rzecz efektywnej dwojakiej transformacji-projekt GTC
Europejska gospodarka doświadcza obecnie poważnych zmian powodowanych dwoma głównymi czynnikami: potrzebą zmniejszenia naszego śladu węglowego i przejściem na cyfryzację. Procesy te, znane jako dwojaka transformacja, mają na celu stworzenie bardziej zrównoważonej i konkurencyjnej gospodarki. Czym dokładnie jest bliźniacza transformacja i jakie są jej główne cele? Projekt „GTC-Wzrost dzięki zmianom wynikającym z transformacji w sektorze przemysłowym pod wpływem Europejskiego Zielonego Ładu i cyfryzacji oraz proaktywnego udziału pracowników w restrukturyzacji zmieniającego się środowiska pracy” współfinansowany przez Komisję Europejską ,analizuje, w jaki sposób Europejski Zielony Ład i cyfryzacja mogą pomóc sektorowi przemysłowemu rozwijać się w sposób korzystny dla wszystkich. Projekt obejmujący siedem państw członkowskich UE i krajów kandydujących, tj. Polskę, Słowację, Macedonię Północną, Serbię, Czarnogórę, Rumunię i Hiszpanię, promuje współpracę między pracownikami, związkami zawodowymi i pracodawcami w celu zapewnienia sprawiedliwej i integracyjnej transformacji.
Projekt GTC koncentruje się na umożliwieniu zainteresowanym stronom odpowiedniego zachowania w sytuacji głębokich zmian w sektorze przemysłowym powodowanych zieloną i cyfrową transformacją. Najważniejsze cele obejmują ułatwianie wymiany wiedzy, prowadzenie dogłębnych badań, budowanie potencjału partnerów i podnoszenie świadomości wśród pracowników i pracodawców w europejskim sektorze metalowym. Projekt GTC obejmuje kompleksowy plan działań, takich jak opracowanie siedmiu raportów na poziomie krajowym, analizujących krajowe i regionalne konteksty dwojakiej transformacji, opracowanie samodzielnego programu szkoleniowego, w tym nagranych lekcji, quizów i materiałów źródłowych w celu wspierania rozwoju umiejętności pracowników i pracodawców, organizację warsztatów symulacyjnych w Serbii, podczas których uczestnicy wymieniali się praktycznymi rozwiązaniami w zakresie zielonej i cyfrowej transformacji poprzez rzeczywiste scenariusze oraz prowadzenie kampanii informacyjnej obejmującej artykuły i nagrania wideo w celu rozpowszechniania wiedzy i stymulowania debaty publicznej.
Projekt GTC jest przykładem przyszłościowego podejścia do zrównoważonego rozwoju i innowacji cyfrowych w sektorze przemysłowym. Najważniejsze wnioski, wyciągnięte na podstawie przeprowadzonych badań krajowych i dyskusji z partnerami sugerują, że dwojaka transformacja zależy od integracji technologii z ochroną środowiska i zaangażowaniem pracowników. Przeanalizowane studia przypadków pokazały, w jaki sposób nowoczesne technologie mogą przynieść korzyści zarówno ekonomiczne, jak i środowiskowe oraz jak ważny jest dialog społeczny (w tym dialog trójstronny) w kontekście restrukturyzacji. Transformacja w sektorze przemysłowym wymaga wieloaspektowego podejścia, w którym technologie, ludzie i strategie rozwoju współpracują na rzecz bardziej zrównoważonej przyszłości. Stawiając na pierwszym miejscu współpracę i inkluzywność, tworzy solidną podstawę do sprostania wyzwaniom związanym z podwójną transformacją, jednocześnie umożliwiając pracownikom i zainteresowanym stronom odgrywanie aktywnej roli w kształtowaniu przyszłości przemysłu. Inicjatywa GTC służy jako model zrównoważonego wzrostu i sprawiedliwej transformacji w całej Europie.
Materiały dotyczące projektu i kursu są dostępne pod linkiem: https://decentwork.msnzzpcmc.pl/en/course