Aktualności

HUTA CZĘSTOCHOWA PO RAZ KOLEJNY W UPADŁOŚCI

25 lipca 2024 roku w wydziale gospodarczym Sądu Rejonowego w Częstochowie zapadła decyzja o ogłoszeniu upadłości huty Liberty Częstochowa. Wyznaczono też syndyka masy upadłościowej, którym został dotychczasowy zarządca hutniczego majątku Adrian Dzwonek. Kilka godzin przed wydaniem postanowienia Liberty informowało, że podpisało z funduszem inwestycyjnym list intencyjny na mocy którego miały być uruchomionych 100 mln euro na ponowny rozruch huty.

Postanowienie o upadłości otwiera drogę do podjęcia działań w celu wydzierżawienia huty podmiotowi, który daje realną gwarancję bezzwłocznego przejęcia pracowników i uruchomienia produkcji. Jak czytamy w postanowieniu jest ono skuteczne i wykonalne z dniem wydania. Nie jest jednak prawomocne i podlega zaskarżeniu do wydziału gospodarczego w ciągu 7 dni od otrzymania postanowienie o upadłości wraz z uzasadnieniem.

Zażalenie na decyzję sądu jest wielce prawdopodobne, w sytuacji gdy Liberty znalazło pieniądze na uruchomienie produkcji i złożyli w trakcie postępowania takową informację w sądzie. Zabiegali także o poparcie ich działań przez związki zawodowe. Z nieoficjalnych informacji wynika, że owe 100 mln euro jest nie wystarczająca kwotą i nie daje gwarancji na ustabilizowanie sytuacji w częstochowskiej hucie oraz spłatę zobowiązań.

Przypomnijmy, że wnioski o upadłość Liberty Częstochowa zaczęły napływać do sądu od wierzycieli na przełomie pod koniec I kwartału. Byli to mniejsi kontrahenci, jak i dostawcy wody oraz energii, także ZUS. Sąd postanowił połączyć te postępowania w jedno i w 10 maja powołał tymczasowego nadzorcę sądowego, a w wyniku braku złożenia w terminie odpowiednich dokumentów już 20 czerwca ustanowił zarząd komisaryczny na czele którego staną dotychczasowego nadzorcę – Adrian Dzwonek. Miał on za zadanie dostarczyć niezbędne do rozpatrzenia sprawy dokumenty, w tym sprawozdanie finansowe.

Można powiedzieć, że historia kołem się toczy, bo obecny scenariusz przypomina ten gdy huta była własnością ISD i sąd ogłaszał jej upadłość. Wówczas najpierw wydzierżawiono majątek produkcyjny spółce Sunningwell, by 22 stycznia 2021 r. po trzecim przetargu sąd zatwierdził wybór oferty Corween Investments – spółki należącej do grupy kapitałowej Liberty House Group Pte Ltd. z siedzibą w Londynie. 28 maja 2021 r. ówczesny syndyk Mateusz Bienioszek potwierdził oficjalnie podpisanie umowy i sprzedaż huty spółce Liberty Częstochowa. 190 mln zł wpłynęły na wskazane przez syndyka konto. Z tych pieniędzy zostały spłacone długi huty. Kto tym razem zostanie właścicielem? Skarb państwa – poprzez spółkę Węglokoks, czy może Cognor, który już raz startował w przetargu na zakup zakładu? Menedżerowie obu firm deklarowali i nadal deklarują, że są zainteresowanie Hutą Częstochowa.