Aktualności

EUROPEJSKI PAKT STALI

Europejskie Stowarzyszenie Producentów Stali EUROFER wezwało przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen do poparcia inicjatywy Europejskiego Paktu Stali, która ma zapewnić powodzenie w transformacji unijnego sektora stalowego dzięki szybkim interwencjom.
Niedawne wezwanie niemieckiej delegacji EPL do zawarcia Europejskiego Paktu Stalowego stanowi właściwą analizę i proponuje natychmiastowe działania. Liczymy na to, że przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen poprze tę inicjatywę i propozycję zbudowania zorientowanego na działanie sojuszu instytucji UE i kluczowych państw członkowskich, któremu przewodniczyć będzie doświadczony i uznany polityk. Dialog na temat czystej transformacji w zakresie stali, zainicjowany przez Komisję Europejską w kwietniu, był właściwym początkiem. Teraz grupa na najwyższym szczeblu, w skład której wejdą wybrani europosłowie z głównych rodzin politycznych, powinna opracować jasny zestaw środków, które zostaną szybko wdrożone – powiedział Axel Eggert, dyrektor generalny Euroferu.
Dokument przedstawiający stanowisko zatytułowane Europäischer Stahlpakt (“Europejski Pakt Stalowy”), opublikowany został10 lipca 2024 r. i zainicjowany przez europosła Dennisa Radtke (CDU), rzecznika ds. polityki społecznej w grupie EPL oraz Christiana Ehlera (CDU), rzecznika ds. polityki przemysłowej w grupie EPL.
Europejski przemysł stalowy konsekwentnie opowiada się za natychmiastowymi działaniami w celu rozwiązania problemu nadwyżki mocy produkcyjnych i nieuczciwych praktyk handlowych, zapewnienia dostępu do konkurencyjnej na arenie międzynarodowej czystej energii, a także do podstawowych surowców, takich jak złom, stworzenia pionierskich rynków dla europejskich produktów ekologicznych, zapewnienia szczelności mechanizmu dostosowywania cen na granicach CBAM z uwzględnieniem emisji dwutlenku węgla oraz lepszego wykorzystania instrumentów finansowania do wspierania zielonych inwestycji – czytamy na stornie Stowarzyszenia
– Pilne zajęcie się tymi kwestiami ma kluczowe znaczenie dla utrzymania produkcji stali w Europie i utrzymania jej światowego lidera w dziedzinie czystych technologii. Europa może być silniejsza tylko dzięki europejskiej stali. Liczymy na to, że przewodnicząca Komisji weźmie pod uwagę propozycję Europejskiego Paktu Stalowego i włączy ją do priorytetów nowego cyklu legislacyjnego UE. Jesteśmy gotowi przedyskutować z nią tę inicjatywę – podsumował Axel Eggert.