HUTNICZE WESELE NA 150 LECIE HUTY BATORY
HUTNICZE WESELE NA 150 LECIE HUTY BATORY
150 lat temu, 2 września 1873 roku uruchomiono w ówczesnych Górnych Hajdukach Hutę Bismarck (od 1933 r. nazywaną Hutą „Batory”). Z tej okazji 9 września br. Muzeum Hutnictwa w Chorzowie organizować będzie wydarzenie „150 lat w koronie. Jubileusz Huty Batory”. Zaplanowano blisko 70 wydarzeń, a wśród nich, po raz pierwszy w historii, prawdziwy hit – inscenizację tradycyjnego hutniczego wesela.
Inscenizacja hutniczego wesela na terenie zewnętrznym Muzeum Hutnictwa to widowisko, w którym udział weźmie blisko 100 aktorów i inscenizatorów. Oparte jest na zbiorach Adolfa Dygacza pochodzących z zasobów Muzeum „Górnośląskiego Parku Etnograficznego” oraz na fragmentach „Wesela na Górnym Śląsku” Stanisława Ligonia. Miłosna historia Marysi i Jasia stanie się pretekstem do prezentacji tradycji i obyczajów związanych z uroczystością zaślubin i wesela, jakie na Górnym Śląsku zwykło się organizować wśród robotników w początkach XX w.
– Rozpoczniemy tradycyjnie od Polterabend. Wszystkich naszych gości zapraszamy do zebrania ze sobą porcelany, którą będziemy mogli wspólnie potłuc na szczęście młodej parze! Uczestnicy wydarzenia niech przygotują się na stawianie bram, wspólne śpiewy i tańce. Zatańczmy trojoka, krzyżoka, szpacyr polkę i tyrolinkę. Wygodne buty będą bardzo wskazane. Nie obejdzie się też bez wzruszeń, wszak według zapisów Dygacza pani młoda w hutniczym weselu to sierota – opowiada Marlena Hermanowicz, kierowniczka Działu Edukacji i Interpretacji w Muzeum i jednocześnie reżyserka inscenizacji.
Hutnicy, hutnicy otwierajcie wrota, wieziemy wam zięcia ze szczerego złota.
Marysiu, Marysiu wyjdź na powitanie, bo ci się Jasinek bogaty dostanie.
Bo to twój Jasinek tu w hucie pracuje i żadnego grosza on ci nie zmarnuje.
Program inscenizacji przewiduje wspólną wędrówkę z Młodymi i uczestnictwo w pięciu odsłonach widowiska. W rytm dźwięków skrzypiec, bębna i basów, za śpiewem druhenek i chlipaniem starościn przewidziano: Polterabend, wykupiny, błogosławieństwo, wesele i oczepiny, a wszystko to w hutniczej scenerii, ustrojonej kwiatami na tę okoliczność. Widowisku towarzyszyć będzie konkurs na pierwszy taniec. Najzacniej prezentujące się pary otrzymają w nagrodę zestawy upominków od organizatorów. Wydarzenie będzie także okazją do prezentacji i popularyzacji tradycyjnych strojów śląskich. Muzeum Hutnictwa zachęca widzów inscenizacji do przyjścia w tradycyjnych strojach śląskich bądź też ślubnych sukniach lub garniturach. Przy okazji widowiska na terenie Muzeum dostępna będzie strefa gastronomiczna. Na wydarzenie wstęp wolny.
Działanie „150 lat w koronie. Jubileusz Huty Batory” realizowane jest w ramach projektu „Tradycje hutnicze: ochrona i popularyzacja” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszy Promocji Kultury.