Aktualności

INDIE WYPRZEDZAJĄ CHINY

Rok 2022 okazał się pierwszym, kiedy indyjskie inwestycje w rozwój tradycyjnej, zintegrowanej metody produkcji stali, bazującej na węglu, przewyższyły tego typu inwestycje w hutnictwie chińskim. Indie odpowiadały za 40 proc. budowanych na świecie zdolności produkcyjnych, opierających się o wielkie piece i proces konwertorowy, podczas gdy Chiny prowadziły inwestycje dające potencjał 39 proc. realizowanych globalnie zadań w tym obszarze.

Na temat dynamicznych założeń dla rozwoju indyjskiego hutnictwa w perspektywie do 2030 roku wspominaliśmy już na łamach “MH”. Dane Global Energy Monitor na temat struktury inwestycji hutnictwa stali w proces zintegrowany na świecie w 2022 roku potwierdzają ogromne zaangażowanie Indii w dążeniu do celu produkcji aż 200 mln ton stali w 2030 roku (w 2022 roku ~125 mln ton).

Indie odpowiadały w 2022 roku za 40 proc. budowanych mocy hutnictwa opartych na węglu koksowym, podczas gdy Chiny realizowały budowę 39 proc. tych mocy. Ogółem aż 99 proc. tych mocy powstaje w Azji. Rok 2022 wiązał się także ze wzrostem mocy produkcyjnych hutnictwa stali w budowie opartych o proces zintegrowany. Wartość tych mocy wzrosła z 350 mln ton stali do 380 mln ton stali w budowie. Trend wzrostowy jest o tyle niekorzystny, że będzie sprzyjał zjawisku potęgowania nadwyżek mocy produkcyjnych na świecie, co negatywnie wpływa np. na europejskich producentów stali i może skutkować dalszą presją importową.