TŘINECKÉ ŽELEZÁRNE W TROSCE O ŚRODOWISKO
Śladem innych wiodących europejskich producentów stali także Třinecké Železárne ogłosiło plan realizacji kolejnych inwestycji, o wartości około 1 mld koron czyli 45mln $, mających ograniczyć wpływ działalności firmy na środowisko.
Głównym zadaniem planowanym przez trzyniecką hutę jest budowa i wdrożenie do eksploatacji linii brykietowania rudy żelaza o łącznym planowanym koszcie 950 mln koron. Huta rozpocznie przygotowania do niniejszej inwestycji jeszcze w tym roku. Obecnie posiadający 2 wielkie piece kombinat zaopatruje swoje jednostki w oparciu o spiek, produkowany w dwóch aglomerowniach.
Proces spiekania rud jest jednym z najbardziej emisyjnych hutniczych etapów produkcyjnych, dlatego huta w Trzyńcu dąży jego stopniowego wyeliminowania i zastąpienia spieku brykietowanym wsadem. Alternatywny proces przygotowania rudy dla wielkich pieców nie będzie się wiązał z emisją CO2. Innym działaniem prośrodowiskowym, które ma znacznie zredukować emisję pyłów na aglomerowni jest tegoroczna przebudowa filtra tkaninowego. Koszt tej inwestycji to około 30 mln koron.
Spółka Třinecké Železárne dąży także do maksymalnego wykorzystania gazów poprocesowych: koksowniczego, wielkopiecowego oraz konwertorowego. Nabierają one szczególnego znaczenia w budowie efektywności ekonomicznej huty w okresie wysokich cen mediów energetycznych dostarczanych z zewnątrz bądź powstających w oparciu o paliwa kopalne. Obecnie zakład skupia się na wdrożeniu tych gazów w zakładowej elektrociepłowni, która do tej pory stosuje gaz ziemny. Ponadto w założeniach strategicznych jest maksymalna, możliwa redukcję stosowania drogiego gazu ziemnego między innymi w procesach wygrzewania kadzi typu Torpedo. Inne zastosowania dla gazów poprocesowych wiąże się z budową nowych układów ich dystrybucji do docelowych miejsc zastosowania, palników oraz aparatury kontrolno-pomiarowej. Zadanie to ma być zrealizowane jeszcze w tym roku i pochłonie ponad 200 mln koron.
Oprócz inwestycji środowiskowych Třinecké Železárne zapowiedziało 2 zadania inwestycyjne nakierunkowane na oszczędność energii i jakość wyrobów finalnych w postaci nowej linii frezarskiej oraz nowego rozwiązania znakowania produkowanych w zakładzie szyn. Łączna kwota obu inwestycji to 203 mln koron.