Aktualności

HUTNICY CZECH, POLSKI I SŁOWACJI WZYWAJĄ

W dniach 6-7 października 2022r. w Trzyńcu odbyło się 9 spotkanie przedstawicieli pracodawców i związków zawodowych firm hutniczych działających na terenie Czech, Polski i Słowacji reprezentujący ponad 50 tys. pracowników. W spotkaniu udział wzięli m.in. przewodniczący Krajowej Sekcji Hutniczej NSZZ „Solidarność” Andrzej Karol, przewodniczący OZ KOVO U.S. Stal KOŠICE Juraj Varga, przewodniczący OS KOVO Bc. Roman Ďurčo.

Po wymianie informacji na temat aktualnej sytuacji w poszczególnych firmach i krajach uczestnicy stwierdzili, że przemysł hutniczy i stalowy w całej Unii Europejskiej jest w bardzo złożonej, wręcz krytycznej sytuacji, jeśli chodzi o utrzymanie produkcji stali, na niezbędnym, bezpiecznym  poziomie, a co za tym idzie utrzymanie miejsc pracy i firm. Polityka klimatyczno-energetyczna Unii, coraz bardziej zideologizowana i oderwana od rzeczywistości gospodarczej, jest obecnie największym zagrożeniem dla rozwoju naszych krajów.

Uczestnicy trójstronnego spotkania wezwali przedstawicieli rządów i eurodeputowanych z Czech, Polski i Słowacji do pilnego i wspólnego wystąpienia  na forum  Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego w celu zwrócenia uwagi na znaczenie właściwej dekarbonizacji dla zachowania kluczowych gałęzi przemysłu UE, a także do natychmiastowej dyskusji w celu rozpoczęcia wspólnego działania w Brukseli dla podkreślenia niebezpieczeństwa negatywnego wpływu na pracowników UE, jeśli Fit for 55 nie zostanie wdrożony stopniowo i rozsądnie, a także negatywnego, teraz i w przyszłości, wpływu wysokich cen energii na konkurencyjność UE.

Na przemysł hutniczy i stalowy w Europie oraz jego globalną konkurencyjność wpływa szereg negatywnych czynników. Wysokie ceny energii, uprawnień do emisji CO2, pakiet regulacyjny „Fit for 55”, który Komisja Europejska przedstawiła 14 lipca 2021r., stanowią ogromne zagrożenie dla unijnej gospodarki i poziomu życia ludności krajów członkowskich. Jego negatywne skutki będą najbardziej widoczne w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. „Fit for 55” będzie miał niezwykle szkodliwy wpływ na niemal wszystkie sektory gospodarki i codzienne życie obywateli – czytamy w stanowisku.