NA RATUNEK HUCIE CYNKU “MIASTECZKO ŚLĄSKIE”
24 sierpnia w Hucie Cynku „Miasteczko Śląskie” odbyło się spotkanie, na którym strona społeczna omówiła dramatyczną sytuację przedsiębiorstw energochłonnych, w tym hutnictwa w czasie szalejących cen mediów energetycznych. Na zaproszenie Związku Zawodowego Pracowników Huty Cynku „Miasteczko Śląskie” i jego przewodniczącego Piotra Kursatzkiego do zakładu przyjechali przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Andrzej Radzikowski, który obecnie pełni funkcję przewodniczącego Rady Dialogu Społecznego, a także przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Metalowców i Hutników w Polsce Mirosław Grzybek.
Po krótkiej prezentacji multimedialnej i przywitaniu przez prezesa huty Mirosława Indykę goście zwiedzili jedyny w Europie zakład produkujący cynk, ołów w procesie ISP Imperial Smelting Process. Zobaczyli z bliska jak wytapia się ważne dla gospodarki metale. Drastyczny wzrost cen energii elektrycznej, gazu, a także koksu, które są niezbędne w produkcji hutniczej stawia hutę w bardzo trudnej sytuacji. Widmo upadłości i zamknięcia jest jak najbardziej realne, dlatego też związki zawodowe działające w zakładzie po raz kolejny zwarły szyki i podjęły działania w celu obrony huty i ponad 800 miejsc pracy.
Jak nam powiedział przewodniczący związku Piotr Kursatzky, po ponad 10 latach spokoju nad hutą gromadzą się czarne chmury. Zakład, pomimo wypracowywanego w poprzednich latach zysku, dziś generuje duże straty i nie jest w stanie zbilansować tak drastycznych podwyżek cen mediów. Dlatego działające w hucie związki zawodowe zaangażowały się w ratowanie przedsiębiorstwa, które w ostatnich latach zmieniło swoje oblicze i jest zakładem realizującym strategię cyrcular economy, przerabiając głównie surowce pochodzące z recyklingu. Obecna sytuacja może doprowadzić do upadku nie tylko naszej huty, ale wielu zakładów energochłonnych. Już mamy informację, że w podobnej sytuacji są firmy, które do swojej produkcji zużywają duże ilości gazu i energii. Liczymy, że prowadzone zarówno na szczeblu Federacji jak i OPZZ działania przełożą się na konkretne rozwiązania, takie jakie zastosowano w wielu krajach Europy, które pomogą nam przetrwać ten trudny czas. Robimy wszystko, by uzmysłowić rządzącym, że zamknięcie tak strategicznego dla gospodarki zakładu jak Huta Cynku „Miasteczko Śląskie” może doprowadzić do uzależnienia się od dostaw z krajów trzecich. A po ataku Rosji na Ukrainę dobrze wiemy jak kończy się uzależnienie od dostaw z jednego kierunku.
Podczas spotkania przewodniczący OPZZ Andrzej Radzikowski poinformował o podejmowanych działaniach na rzecz ochrony przedsiębiorstw energochłonnych, a tym samym zagrożonych miejsc pracy.
Dla mnie jako przewodniczącego Rady Dialogu Społecznego sprawa przedsiębiorstw energochłonnych i ratowania miejsc pracy jest priorytetem, dlatego też na najbliższym posiedzeniu rady będziemy proponować konkretne rozwiązania, które już są zastosowane w innych krajach Europy – mówił Andrzej Radzikowski.
W czwartek 25 sierpnia po informacjach o zatrzymaniu produkcji w kolejnych zakładach azotowych premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd przygotowuje systemowe rozwiązania dla energochłonnych.
– Mamy cały sektor energochłonnych firm i dla tych firm energochłonnych przygotowaliśmy również specjalny pakiet dopłat ze strony państwa po to, żeby złagodzić skutki wysokich cen energii – powiedział szef rządu dodając że, pakiet jest przygotowywany wraz z ministrem rozwoju i technologii Waldemarem Budą i wiceminister rozwoju i technologii Olgą Semeniuk.
Czas ucieka, a firmy z dnia na dzień generują coraz większe straty. Czy rząd stanie na wysokości zadania i w trybie pilnym przyjmie odpowiednie rozwiązania, które pozwolą przetrwać obecny kryzys?