Aktualności

DOBRE PERSPEKTYWY I WYZWANIA DEKARBONIZACYJNE

5 maja ArcelorMittal ogłosił wyniki produkcyjno-finansowe za 3 miesiace bieżącego roku. Wynika z nich iż koncern wypracował 4,4 mld dolarów dochodu i EBITDĘ na poziomie 5,1 mld dolarów, zmniejszając jednocześnie dług netto do 3,2 mld dolarów w porównaniu do  4 mld na koniec 2021 roku.             

Jak czytamy w komunikacie na początku wojny w Ukrainie spółka ogłosiła zawieszenie działalności w celu ochrony swoich pracowników i majątku. Od tego czasu powoli wznawia działalność i obecnie ponownie pracuje jeden z trzech wielkich pieców.Firma odnotowała w omawianym okresie również wyższy dochód netto w wysokości 4,1 mld USD (w porównaniu z 4,0 mld USD w 4 kwartale ubiegłego roku) w tym udziały Joint Venture i zysk netto z jednostek stowarzyszonych w wysokości 0,6 mld USD (w porównaniu z 0,4 mld USD).

Adityi Mittala dyrektor generalny ArcelorMittal tak skomentował osiągnięte wyniki: Wojna na Ukrainie położyła się cieniem na wynikach pierwszego kwartału. Skupiamy się na zapewnieniu wsparcia 26 tysiącom naszych współpracowników i ich społecznościom w tych niezmiernie trudnych czasach.

Pomimo tych okoliczności, dodatkowo pogorszonych przez rosnącą presję inflacyjną na całym świecie, ArcelorMittal osiągnął dobre wyniki w pierwszym kwartale. Świadczy to o prężności naszego modelu biznesowego, charakteryzującego się różnorodnością geograficzną, zróżnicowaniem produktów oraz integracją pionową.

Konsekwentna realizacja naszej strategii w dalszym ciągu przyczynia się do osiąganych przez nas wyników. Zatwierdziliśmy ukierunkowane inwestycje wspierające nasze plany dekarbonizacji i nadal finansujemy projekty o wysokiej stopie zwrotu na rozwijających się rynkach. Osiągamy to bez uszczerbku dla bilansu spółki oraz zysków dla akcjonariuszy.

Warunki rynkowe są obecnie dobre, chociaż przewidujemy, że w tym roku jawne zużycie stali zmniejszy się nieznacznie w porównaniu z rokiem 2021. Niemniej jednak, nie ulega wątpliwości, że długoterminowe perspektywy dla rynku stali są zasadniczo pozytywne. Optymizmem napawa skupienie się Chin na dekarbonizacji oraz zniesienie ulg w podatku VAT na eksport stali, a także działania podejmowane przez rządy w celu ochrony przed zagrożeniami związanymi z nieuczciwym handlem. Wiemy też, że stal będzie odgrywać kluczową rolę w procesie przechodzenia na gospodarkę bezemisyjną i o obiegu zamkniętym – nie da się jej niczym zastąpić.