Aktualności

ARCELORMITTAL – NAJTRUDNIEJSZY W HISTORII FIRMY!

ArcelorMittal opublikował wyniki za pierwsze 6 miesięcy bieżącego roku. Jak stwierdził prezes zarządu Lakshmi N. Mittal był to najtrudniejszy okres w całej historii spółki. Strata netto w drugim kwartale 2020 roku wyniosła 0,6 mld dolarów, a w pierwszym półroczu 1,7 mld dolarów.
Wyniki operacyjne koncernu ArcelorMittal w drugim kwartale 2020 roku odzwierciedlają negatywny wpływ pandemii COVID-19 na przemysł stalowy, gdzie ograniczenie popytu doprowadziło do obniżenia wysyłek stali o 23.7 proc. Dostawy w pierwszej połowie 2020 r. były o 23 proc. niższe rok do roku.
W drugim kwartale 2020 r. grupa zanotowała stratę operacyjną wynosząca 0,3 mld dolarów, w tym 0,2 mld dolarów ze zdarzeń nadzwyczajnych. Strata operacyjna w pierwszej połowie roku 2020 wynosząca 0,6 mld dolarów uwzględnia 0,8 mld dolarów z tytułu utraty wartości i zdarzeń nadzwyczajnych.
W drugim kwartale EBITDA grupy była na poziomie 0,7 mld dolarów, a EBITDA za 6 miesięcy 2020 wyniosła 1,7 mld dolarów. Strata netto w drugim kwartale 2020 wyniosła 0,6 mld dolarów, a strata netto w pierwszej połowie roku 2020 wyniosła 1,7 mld dol. Skorygowana strata netto w wysokości 0,9 mld dol z wyłączeniem odpisów z tytułu utraty wartości i pozycji nadzwyczajnych. Wolne środki pieniężne zostały w pierwszej połowie roku 2020 ograniczone do 0,4 mld dolarów (środki pieniężne netto z działalności operacyjnej wyniosły 0,9 mld dol mniej niż 1,3 mld dol wydatków kapitałowych), w tym nakłady inwestycyjne w wysokości 0,5 mld dol.
Zadłużenie brutto w wysokości 13,5 mld dolarów i zadłużenie netto w wysokości 7,8 mld dolarów na dzień 30 czerwca 2020 roku (spadek o 2,3 mld dol w porównaniu z 30 czerwca 2019 roku) to najniższy osiągnięty poziom od czasu fuzji ArcelorMittal -czytamy w komunikacie spółki.


Komentując wyniki prezes, dyrektor generalny Lakshmi N. Mittal powiedział: Pierwsze sześć miesięcy roku, a w szczególności jego drugi kwartał, były, ze względu na spowodowany pandemią COVID-19 spadek popytu na stal, jednym z najtrudniejszych okresów w historii spółki. Pragnę podziękować naszym pracownikom na całym świecie, którzy wykazali się wielką wytrwałością i siłą charakteru dbając o bezpieczeństwo swoich współpracowników i utrzymując ciągłość produkcji, aby spełnić oczekiwania klientów w tych niezwykle trudnych warunkach.

Prezes Lakshmi Mittal


Jako grupa zareagowaliśmy szybko zapewniając bezpieczeństwo naszym pracownikom i zabez-pieczając nasze aktywa, rentowność i przepływy pieniężne, aby pozwolić spółce przetrwać ten niezwykle wymagający czas utrzymując w jak najsilniejszej formie. Zastosowaliśmy kompleksowy zestaw środków, w tym ograniczenie produkcji, wydatków kapitałowych i kosztów stałych, a także podwyższenie kapitału celem dalszego wzmocnienia bilansu, co doprowadziło nasze zadłużenie netto do poziomu, przy którym będziemy traktować priorytetowo zwroty dla akcjonariuszy.
W raporcie zwrócono uwagę iż ArcelorMittal pracuje nad technologiami Smart Carbon i DRI, które mają na celu obniżyć emisje dwutlenku węgla w Europie o 30 proc. do roku 2030, a w 2050 osiągnąć zoroemisyjność przy produkcji stali.
Podkreślono także, że tempo i sposób odbudowy gospodarki po pandemii COVID-19 pozostają niepewne, jednak rynki podstawowe ArcelorMittal wykazują oznaki powolnego wzrostu. Spółka będzie nadal dostosowywać poziomy produkcji do popytu, z zachowaniem zdolności i elastyczności, aby ponownie uruchomić wstrzymane tymczasowo instalację w miarę postępowania ożywienia gospodarki.
„Obecnie pojawiają się sygnały wzrostu aktywności, szczególnie w rejonach, na których zniesiono już zakazy i ograniczenia, jednak rozwaga nakazuje nam pozostać ostrożnymi co do dalszych perspektyw. W tym kontekście analizujemy wprowadzenie pewnych zmian strukturalnych, które mogą okazać się konieczne dla zapewnienia pomyślnego rozwoju spółki w sytuacji ożywienia popytu w nadchodzących latach.
Ostatnie miesiące pokazały również, że światowe rządy zjednoczą wysiłki w stymulowaniu odnowy gospodarczej z przejściem na gospodarkę niskoemisyjną. ArcelorMittal opublikował niedawno swój harmonogram działania, aby zmniejszyć emisję w Europie o 30 proc. do roku 2030. Jesteśmy dodatkowo zmotywowani po ogłoszeniu w ubiegłym tygodniu przez Radę Europy decyzji o wprowadzeniu węglowej opłaty wyrównawczej.
Z technologicznego punktu widzenia wiemy, że istnieje możliwość produkcji stali neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla, jednak sukces jest współzależny od polityki, której ważnym elementem jest mechanizm węglowej opłaty wyrównawczej, podobnie jak dostęp do funduszy unijnych” – dodał prezes Lakshmi Mittal zaznaczając, że kolejne miesiące bieżącego roku będą nadal bez wątpienia duży wyzwaniem, ale firma jest dobrze przygotowana.