Aktualności

MODERNIZACJA WALCOWNI ZAKOŃCZONA

Zakończyła się modernizacja walcowni walcówki w sosnowieckim oddziale ArcelorMittal Poland Drugi etap strategicznej modernizacji walcowni walcówki w Sosnowcu został zakończony. Pierwsze kręgi tego półproduktu, z którego powstają m.in. siatki ogrodzeniowe, wsad na kordy do opon, druty spawalnicze czy śruby na zmodernizowanej linii zostały wyprodukowane na początku listopada. Teraz trwają testy przemysłowe wyrobów gotowych. Inwestycja, która poprawiła jakość oferowanych produktów oraz wydajność zakładu kosztowała 120 mln złotych.

Walcówka to popularny produkt, który służy do wytwarzania nie tylko części samochodowych, sprężyn, wkrętów, siatek ogrodzeniowych, ale także wózków sklepowych czy metalowych półek do lodówek. Nawet stelaże foteli w wózkach dziecięcych wykonane są z walcówki, dlatego modernizacja linii produkcyjnej była niezbędna do udoskonalenia tego wyrobu.

Pierwszy etap inwestycji w dawnej hucie im. Cedlera w Sosnowcu rozpoczął się w październiku 2018 r. i trwał pięć tygodni. W tym czasie wszystkie urządzenia zostały wymienione lub przebudowane: głowice układające, skrzynie wodne, silniki i napędy walcarek. Wdrożono również nowy system sterowania. Jesienią tego roku rozpoczęła się natomiast modernizacja ciągu pośredniego instalacji, czyli klatek walcowniczych wraz z napędami i okablowaniem. Wymienionych zostało m.in. dwanaście klatek walcowniczych, po sześć na każdą nitkę walcowniczą, które zastąpiły sześć dotychczas pracujących w ciągu pośrednim.

– Dzięki instalacji nowych klatek walcowniczych poprawi się jakość walcowanych produktów, a także wyeliminowane zostaną przewężenia na walcówce. Wzrosną też zdolności produkcyjne, a to dzięki wzrostowi prędkość walcowania do 360km/h (100 m/s) – zauważa Rafał Płazak, kierownik wsparcia w sosnowieckiej hucie, odpowiedzialny za modernizację walcowni walcówki. To naprawdę imponująca prędkość – gepard, najszybszy ssak na ziemi porusza się prawie trzy razy wolniej.

Janusz Kantor, dyrektor zakładu w Sosnowcu podkreśla również, że kompleksowa modernizacja linii walcowniczej poprawi jakość oferowanej walcówki, czyli półproduktu, z którego powstaje wiele wyrobów codziennego użytku. – Modernizacja zwiększy też niezawodność oraz moc produkcyjną zakładu do 800 tys. ton rocznie, stworzy też możliwość dalszej ekspansji na rynki najbardziej wymagających klientów, m.in. motoryzacji – dodaje dyrektor Kantor.

– Zainwestowaliśmy w tę instalację, dlatego, że zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest ciągłe doskonalenie naszych produktów i dostosowywanie ich do rosnących oczekiwań klientów oraz coraz większej konkurencji na rynku. Walcówka to produkt, który ma szerokie zastosowanie, a zapotrzebowanie na niego nie słabnie – podsumowuje Bogdan Mikołajczyk, członek zarządu i dyrektor zarządzający Oddziału Wyrobów Długich i Logistyki.