ZWIĄZKOWCY Z HUTY POKÓJ ROZSZERZAJĄ GŁODÓWKĘ
Węglokoks, który jest większościowym właścicielem Huty Pokój, złożył w środę 4 grudnia br. zarządowi rudzkiej huty ofertę odkupu jej aktywów produkcyjnych. Tym samym podtrzymał wcześniejsze deklaracje dotyczące utrzymania produkcji i miejsc pracy w hucie. Związkowcy nie wierzą w zapewnienia zarządu i rozszerzają głodówkę.
W komunikacie spółki czytamy „Podtrzymując wszystkie uzgodnienia wynikające z podpisanej we wrześniu Umowy restrukturyzacyjnej, zarząd Węglokoksu złożył 4 grudnia ofertę zakupu części produkcyjnej rudzkiej spółki w ramach umorzenia części wierzytelności. Jeśli propozycja zostanie przyjęta, zarówno huta, jak i przede wszystkim miejsca pracy w Rudzie Śląskiej będą uratowane. Oferta Węglokoksu SA zgodna jest z wyceną oraz scenariuszem restrukturyzacji, opracowanym przez wynajętą przez Hutę Pokój i Węglokoks renomowaną kancelarię”.
Węglokoks wraz z Hutą Łabędy mają łącznie 51 proc. udziałów w Hucie Pokój (udział samego Węglokoksu to 15 proc.), pozostałe 9 proc. udziałów należy do osób fizycznych, a 40 proc. to akcje niezidentyfikowane – najprawdopodobniej będące w posiadaniu osób lub podmiotów zagranicznych.
We wtorek 3 grudnia, w dniu rozpoczęcia głodówki przez związkowców, Węglokoks tłumaczył, że opóźnienie w realizacji planu naprawczego spowodowane jest wyłącznie przedłużającą się wyceną aktywów produkcyjnych, co w bezpośredni sposób wpływa na biznesplan nowego przedsiębiorstwa.
„Węglokoks, ratując miejsca pracy i samą hutę, podpisał we wrześniu umowę konsorcjum, w ramach której zakupił dla Huty Pokój wsad do produkcji za kolejnych 50 mln zł. Tym samym zaangażowanie w jedną tylko hutę, w której Węglokoks posiada tylko 15 proc. akcji, wynosi już 230 mln zł. Od kilkunastu miesięcy huta w ogóle nie spłaca Węglokoksowi swoich zobowiązań. Zarząd katowickiej spółki zaproponował więc kolejny program ratunkowy polegający na repolonizacji huty i przejęciu aktywów produkcyjnych w zamian za umorzenie części zadłużenia. W ten sposób powstała Huta Pokój Profile Sp. z o.o., do której przeniesiony został majątek produkcyjny oraz pracownicy” – poinformował Węglokoks.
Obecnie związkowcy oceniają, że porozumienie nie jest realizowane zgodnie z harmonogramem, a miejsca pracy w hucie są zagrożone. Grupa Huty Pokój, której tradycje sięgają 1840 r., zatrudnia blisko 800 pracowników, wiele innych osób pracuje w firmach kooperujących.
Jak powiedział przewodniczący „Solidarności” Joachim Kuchta „Nikt z władz rządowych do nas się nie odezwał. Nadal nie wiemy czy ktoś się pofatyguje i będziemy mogli wrócić do pracy i domów. Chcemy, by osoba uprawniona do podejmowania decyzji w imieniu premiera była gwarantem porozumienia. W dniu dzisiejszym głodówkę podjęli kolejni nasi koledzy. Jest już ich 4 i każdego dnia będą kolejni, do momentu przyjazdu osób decyzyjnych z Warszawy”.