KRAKOWSCY HUTNICY APELUJĄ O POMOC DO EUROPOSŁÓW
22 listopada br. w Katowicach odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej OPZZ Województwa Śląskiego, którego tematem była sytuacja polskiego hutnictwa. Wiceprzewodniczący Federacji Związków Zawodowych Metalowców i Hutników w Polsce Piotr Kursatzky zaprosił na nie członków zarządu NSZZ Pracowników ArcelorMittal Poland S.A. Józefa Kawulę i Tomasza Ziołka, którzy omówili sprawę wyłączenia wielkiego pieca i części surowcowej w krakowskim oddziale koncernu.
Oprócz związkowców w posiedzeniu udział wziął europoseł Marek Balt, który jest członkiem Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii. W przeszłości przez kilkanaście lat był dyrektorem Stalowni w Hucie Częstochowa. Jego obecność i wiedza pozwoliły na merytoryczną dyskusję o zagrożeniach dla hutnictwa, nie tylko w Polsce, ale i całej Europie.
Obecnie najtrudniejsza sytuacja jest w krakowskim oddziale ArcelorMittal Poland, gdzie w sobotę 23 listopada wygaszono wielki piec i zatrzymano pracę stalowni. Temat ten omówił wiceprzewodniczący Józef Kawula, który przypomniał, iż związki nie zgadzają się z decyzja zarządu spółki i zorganizowały w tygodniu poprzedzającym wygaszenie pieca pikiety przed brama główną huty na ul. Ujastek oraz przez Urzędem Wojewódzkim w Krakowie.
– Wskazaliśmy na zagrożenia nie tylko dla branży hutniczej , ale i dla górnictwa, transportu i dla całego przemysłu metalowego w Polsce. W tragicznej sytuacji znajdą się spółki współpracujące z tymi branżami. Może to generować utratę kilku tysięcy miejsc pracy. Sytuacja taka spowodowana jest brakiem zdecydowanych kroków ze strony naszego rządu jak również bezczynnością Unii Europejskiej, wobec nasilającego się eksportu stali z krajów trzecich. Wysokie opłaty emisyjne i brak ceł zaporowych na tanią stal z zagranicy dała pretekst zarządowi ArcelorMittal Poland do wyłączenia części surowcowej w Krakowie – mówił Jozef Kawula.
Europoseł Marek Balt z uwagą wysłuchał wystąpień i obiecał, że po powrocie do Brukseli, kiedy tylko rozpoczną prace poszczególne Komisji w Europarlamencie przekaże uwagi wszystkim którym losy hutnictwa w Europie nie są obojętne. Stwierdził, że „nie będzie to łatwe bowiem bardzo silne jest lobby ekologiczne, z którym trudno walczyć na argumenty. Nie przemawia do niego nawet fakt, że Europa przoduje w ekologii i emituje zaledwie ok. 12 proc. globalnej ilości CO2”.
Zdaniem europosła nowa przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen jest za utrzymaniem silnego przemysłu w Europie. Na zakończenie spotkania Marek Balt obiecał, że w najbliższym czasie przyjedzie do Krakowa, by przekazać hutnikom informacje o postępach działań na arenie międzynarodowej.