Aktualności

GÓRNICY WESPRĄ KRAKOWSKICH HUTNIKÓW

18 listopada górnicy, głównie z Jastrzębskiej Spółki Węglowej, będą pikietować razem z hutnikami przed siedzibą dyrekcji krakowskiego oddziału ArcelorMittal przeciwko decyzji zarządu o wyłączeniu wielkiego pieca i stalowni w Krakowie.

We wtorek 12 listopada, tuż po długim weekendzie Geert Verbeeck, prezes i dyrektor generalny ArcelorMittal Poland oficjalnie ogłosił wygaszenie wielkiego pieca i zatrzymanie stalowni w hucie koncernu w Krakowie. W komunikacie czytamy, że “proces wyłączenia surowcowej część huty rozpocznie się 23 listopada”.

Terminu ponownego włączenia, czego domagały się związki zawodowe, nie podano.  Spółka podtrzymała swoje stanowisko co do chęci wznowienia pracy wielkiego pieca i stalowni w Krakowie, jak tylko warunki rynkowe poprawią się na tyle, że uruchomienie instalacji będzie ekonomicznie opłacalne.

Władze spółki zapewniają również iż w okresie postoju części surowcowej w Krakowie nikt nie straci pracy.

– Znaleźliśmy rozwiązania dla osób zatrudnionych w ArcelorMittal Poland dotkniętych tą decyzją. Będziemy także korzystali z tzw. postojowego, ale w niewielkim zakresie, bo ogromna większość naszych pracowników otrzyma propozycję pracy w innych zakładach krakowskiej huty oraz w naszym oddziale w Dąbrowie Górniczej – wyjaśnia Monika Roznerska, dyrektor personalny ArcelorMittal Poland.

Związkowcy z Krakowa nie kryją swojego rozgoryczenia z decyzji i mówią, że czują się „oszukani” przez wszystkie strony, zarówno rząd jak i zarząd spółki. Zadają również pytanie jaka jest polityka kierownictwa koncernu i samego właściciela?

– Do dzisiaj wierzyliśmy w zapewnienia przedstawicieli rządu, władz wojewódzkich, a przede wszystkim zarządu naszej spółki, że nie dojdzie do czasowego wyłączenia części surowcowej w krakowskim oddziale.

Prowadzone rozmowy z dyrekcją ArcelorMittal Poland nie zapowiadały tego czarnego scenariusza. Czujemy się oszukani i wykorzystani zarówno przez władze państwowe jak i zarząd. Na wniosek trzech krakowskich organizacji związkowych (NSZZ Pracowników ArcelorMittal Poland SA, Komisji Robotniczej Hutników „Solidarność” i „Solidarność 80”) wszystkie organizacje związkowe ArcelorMittal Poland podjęły decyzję o wszczęciu akcji manifestacyjnej przed budynkiem administracyjnym „Z” spółki w Krakowie.

Chcemy również prosić mieszkańców Krakowa o wsparcie pikiety przed Urzędem Wojewódzkim w Krakowie, podczas której złożymy na ręce wojewody małopolskiego petycję z prośbą o wsparcie naszych działań w obronie miejsc pracy i utrzymania pełnego cyklu produkcyjnego w krakowskiej hucie. Liczymy, że poprą nas zarówno mieszkańcy jak i hutnicy z innych spółek, czyli wszyscy którym na sercu leży dobro hutnictwa. Dziś jest to huta w Krakowie, a jutro może i kolejne zakłady – powiedział Józef Kawula wiceprzewodniczący NSZZ Pracowników ArcelorMittal Poland i przewodniczący okręgu małopolskiego Federacji Związków Zawodowych Metalowców i Hutników w Polsce.